passo
TÜRMOB SEÇİMLERİ

TÜRMOB SEÇİMLERİ

Hafta sonu Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinin (TÜRMOB) 21. Olağan Genel Kurulu yapıldı. İlmizde yaklaşık 200 ü merkezde olmak üzere toplam 460 serbest muhasebe ve mali muşavir bulunuyor. 460 üye adına 9 il delegesi bulunuyor Afyonkarahisar’da. Önce bu isimleri paylaşalım. İl merkezi adına,ASMMO Başkanı Erdal Sayar,Kadir Pancaroğlu,Kadir Arık,Seyfettin Pekmezci […]

Hafta sonu Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinin (TÜRMOB) 21. Olağan Genel Kurulu yapıldı.
İlmizde yaklaşık 200 ü merkezde olmak üzere toplam 460 serbest muhasebe ve mali muşavir bulunuyor.
460 üye adına 9 il delegesi bulunuyor Afyonkarahisar’da.
Önce bu isimleri paylaşalım.
İl merkezi adına,ASMMO Başkanı Erdal Sayar,Kadir Pancaroğlu,Kadir Arık,Seyfettin Pekmezci ve Halil İbrahim Kocaerkek,İlçelere baktığımızda Sandıklı’dan ben,Bolvadin Mustafa Karyağdı ve Dinar Nuri Varol.
Afyon yerelinde merkez ve büyük ilçelere delege dağılımı yapıldığını görüyoruz.

SEÇİM KONUŞMALARI
TURMOB’un genel kurulu Sheraton Otelde cumartesi günü başladı.
Divan Başkanlığına İSMMO Başkanı Yahya Arıkan seçildi.Arıkan açış konuşmasında çok önemli bir noktaya temas etti.Seçim sistemine göre 5 bin üyesi olan Yeminli Mali Muşavirler 5 kişi ile yönetimde temsil ediliyor.90 bin kiş olan Mali Muşavirlerinde yönetimdeki temsilci sayısı yine 5.Bu adil bir uygulama değildir.’diyordu.
Gerçekten akıl alacak gibi değil.YMM de bin üyeye bir koltuk.SMM ise 19 bin üyeye 1 koltuk.En kısa zamanda bu anti demokratik uygulamanın değişmesi gerekiyor,
Daha sonra TURMOB Genel Başkanı Nail Sanlı konuştu.Sanlı demokratikleşme üzerinde durdu.Taksim olaylarına atıfta bulundu. Mesleği önemini zorluklarını anlattı.Sanlı’ Bir gencimiz 4 yıllık fakülteyi bitiriyor.Mali Muşavir olabilmek için önce sınava giriyor.3 yıl staj yapıyor.Staj sonrası yeniden sınav.Sınavlarda oldukça zor sınav.Başarılı olursa SMM oluyor.Hiçbir meslekte böylesine zorluk yok.Bu uygulama yumuaşatılmalıdır.En azından son yapılan sınav kaldırılmalıdır’dedi.
TURMOB Onursal Genel Başkanı Mustafa Özyürek ise yaprığı konuşmasında mesleği etik ilkeleri üzerinde durdu.Uluslararası mesleki dayanışma ve çalışmaları anlattı.Ayrıca Mali Muşiavirlere siyasete girmeleri tavsiyesini tekrarladı Özyürek.
KILIÇDAROĞLU ELEŞTİRDİ
Kürsüye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geldi.’Merhaba ustadlar.Nassılsınız ? İyimisiniz?’ diyerek konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu önemli mesajlar verdi.
İşte konuşmasından satır başları.
Kılıçdaroğlu, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’yı bir gazeteciye gönderdiği elektronik posta nedeniyle eleştirdi.Ve  “Demokrasisi sağlıklı işleyen bir ülkede bu vali ertesi gün görevden alınır. Suçlamayı bir tarafa bırakın, kullandığı dil nedeniyle görevden alınır. Bir valinin ağzına ‘adi şerefsiz’ sözcüğü yakışmaz,
Eğer bir ülkede 7 milletvekili, yüzlerce yerel yönetici tutuklu, 2 bin 774 öğrenci tutukluysa orada bir sorun var demektir. Gezi Parkı odaklı olaylardan sonra 81 medya çalışanının işinden oldu.Sadece milletvekilleri, akademisyenler, yerel yöneticiler değil, 27 Eylül 2013 itibarıyla 5’i imtiyaz sahibi olmak üzere 66 gazeteci hapiste. Cunta yönetimlerinde bile bu kadar olmadı. *
Mükellefler arasında siyasi ayrım yapılabilir mi? Demokrasi aynı zamanda saydam bir rejimdir, demokrasi ödediğimiz vergilerinin hesabının sorulduğu rejimdir, bunu soramıyorsak orada demokrasi çağdaş değildir. Davul zurna ile arama yapıldığını görüyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesine 4, İzmir Büyükşehir Belediyesinde 102 denetim elemanı görevlendirildi
Son on yılda, 133 milyar dolar iç borç yaptılar, 238 milyar dolar dış borç yapıldı, 46 milyar dolar özelleştirme yapıldı. 1 trilyon 200 milyar dolar vergi toplandı. Toplam para 1 trilyon 617 milyar dolar. Son on yılda harcandı bu. 1946–2002 yani 56 yılda 775 milyar dolar harcandı. On yılda 1 trilyon 617 milyar dolar.Bu paralar nereye gitti ve bu Sayışta raporları niye gelmiyor.
Konuşması ayakta alkışlanan Kılıçdaroğlu ile ayaküstü sohbet etme imkanım oldu.Afyon ve Afyonlulara her zamanki nezaket ve kibarlığı ile sevgi ve selamlarını iletti.
ÇAĞDAŞLAR KAZANDI
Pazar günü oylar kullanıldı ve sonuçlar belli oldu.
Kayıtlı bin 474 delegenin bin 401’inin oy kullandığı genel kurulda, Türkiye Çağdaş Demokratlar Grubu başkan adayı ve mevcut başkan Nail Sanlı, geçerli oyların 841’ini alarak yeniden genel başkanlığa seçildi.
Meslekte Birlik Grubu başkan adayı Osman Arıoğlu 467 oy.
Bağımsız aday Hasan Hüseyin Kırmızıtoprak 75 oyda kaldı. 18 oy ise geçersiz sayıldı.
Afyondan giden delegeler, 2 kişi dışında Sanlı ekibine oy kullandı.
Siyasi düşüncesi ve dünya görüşleri farklı olmasına rağmen Afyon temsilcileri siyasi ayrımı bir kenara bırakıp mesleki tavrı ön plana aldılar.Birlik ve bareberliğini gösterdiler.
Bu önemlidir.
Aslında Sivil Toplum Örgütleri varlığı ve işlevi önemlidir. Kör topal gitmekte olan demokrasimizin temelidir Sivil Toplum Örgütleri.
O nedenle hangi mesleği yaparsak yapalım çalıştığımız iş kolunda örgütlenmek zorundayız.
Bazen gür bazen kısıkta olsa sesimizi duyurmanın yolu örgütlü olmaktan geçiyor.
Yoksa büyük balık küçük balık misali yaşanır.
Hani bildiğimiz bir söz vardır.’Büyük balık küçük balığı yutar.Ancak balıklarda büyük balığı yutar’

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır