• DOLAR
  $1.042,6
 • EURO
  $0,3139
 • ALTIN
  $19.136,07
 • BIST
  105,0414
“Tut bizi ey oruç”

“Tut bizi ey oruç”

Gün FM’de yayınlanan Cuma Sohbeti programında konuşan İlahiyatçı-Eğitimci Lokman Özkul, “Oruçla ilgili genel anlamdaki temel yanılgı da, orucu sadece mideye tutturacağımız algısıdır. Orucu sadece mide tutmaz, orucu bütün beden, organlar, uzuvlar birlikte tutar. Onun için, ‘Tut bizi ey oruç’ diyoruz” şeklinde değerlendirmede bulundu. Uzun süredir Gün FM’de her Cuma yayınlanan Cuma Sohbeti programında İlahiyatçı-Eğitimci Lokman […]

Gün FM’de yayınlanan Cuma Sohbeti programında konuşan İlahiyatçı-Eğitimci Lokman Özkul, “Oruçla ilgili genel anlamdaki temel yanılgı da, orucu sadece mideye tutturacağımız algısıdır. Orucu sadece mide tutmaz, orucu bütün beden, organlar, uzuvlar birlikte tutar. Onun için, ‘Tut bizi ey oruç’ diyoruz” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Uzun süredir Gün FM’de her Cuma yayınlanan Cuma Sohbeti programında İlahiyatçı-Eğitimci Lokman Özkul ve Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir son programda orucun kazanımlarını konuştular.
“Mübarek Ramazan ayının sonlarına doğru geliyoruz”
“Mübarek Ramazan ayının sonlarına doğru geliyoruz” diyen İlahiyatçı-Eğitimci Lokman Özkul, “Bu mübarek ayı dolu dolu yaşamaya gayret ediyoruz. Günde yaklaşık 17 saat aç, susuz durarak, bu muhteşem ibadetten manevi haz alma çabası içindeyiz. Oruçla ilgili genel anlamdaki temel yanılgı da, orucu sadece mideye tutturacağımız algısıdır. Orucu sadece mide tutmaz, orucu bütün beden, organlar, uzuvlar birlikte tutar. Onun için, ‘Tut bizi ey oruç’ diyoruz. Oruç sadece ve sadece Allah rızası için kulun kendisini yemeden, içmeden ve çeşitli bedeni ihtiyaçlardan alıkoyması, kendisini bir anlamda tutmasıdır. Bu nedenledir ki, oruç yapılmaz, oruç kılınmaz, oruç tutulur. İşin hakikatine bakıldığında ise oruç bizi tutar, tutmalıdır da” şeklinde görüşlerini ifadelendirdi.
“Orucun sırrına talip olalım”
Oruç ibadetinin dünya keşmekeşinin içinde kaybolan insanları bedenen ve ruhen toparlayacağını belirten Özkul, “Bedenimizden başlar toparlamaya. Bir yılın on bir ayı durmadan, dinlenmeden çalışan bedenimizi oruçla bir ay dinlendiririz. Oruç sadece aç kalmak değildir. Ruhlarımızı, ‘ben oruçluyum’ sırrına sırdaş etmektir. Bu sırra vakıf olan büyükler gibi orucu midenin yanı sıra göz, kulak, dil, el, ayak tüm azalarla tutmaktır. Bu bir aylık süreçte orucun bize kazandırması gereken de budur aslında. Bir deneme süresi, bir alıştırma, bir talim gibi düşünün. Bütün hayatımıza kök salıp dalları ahrete uzanacak bir ağacın tohumlarını atalım oruçla. Oruçluyum deyip geçmeyelim, orucun sırrına talip olalım. Orucu sadece midemizle, bedenimizle değil ruhumuzla da tutalım ki oruç da bizi tutsun” diye konuştu.
Her hafta farklı konuların konuşulduğu Cuma Sohbeti Gün FM’de her Cuma 17.00-18.00 saatleri arasında yayınlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır