passo
Tuz tüketimini neden azaltmalıyız?

Tuz tüketimini neden azaltmalıyız?

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı’ndan Dr. Öğretim Üyesi Sinan Kazan konuk oldu. 10 Mart Dünya Böbrek Günü nedeniyle düzenlenen programda Kazan tuz tüketimini neden azaltmalıyız sorusuna cevap verdi. “Tuzu azalt, hastalık risklerini düşür” “Dünyadaki ölümlerin yüzde 30’dan fazlası kalp […]

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı’ndan Dr. Öğretim Üyesi Sinan Kazan konuk oldu. 10 Mart Dünya Böbrek Günü nedeniyle düzenlenen programda Kazan tuz tüketimini neden azaltmalıyız sorusuna cevap verdi.

“Tuzu azalt, hastalık risklerini düşür”

“Dünyadaki ölümlerin yüzde 30’dan fazlası kalp damar hastalıklarından kaynaklanmaktadır” diyen Kazan, “Bu kalp ve damar hastalıkları için de belirlenmiş risk faktörleri mevcuttur. Bu risk faktörlerinden bazılarını değiştirmek bizim elimizde iken bir kısmına ise müdahale etme şansımız yoktur. Değiştirebileceğimiz risk faktörleri arasında tuz tüketiminin azaltılması ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle tuzu azaltmamız gerekir. Diyetteki tuz miktarının günde 1 gram azaltılması felçleri yüzde 5, kalp krizlerini yüzde 3, günde 9 gram azaltılması ise felçleri yüzde 34, kalp krizlerini yüzde 24 azaltabileceğini göstermiştir” şeklinde konuştu.

Hangi hastalar tuz tüketimine özellikle dikkat etmeli?

Hipertansiyon, böbrek, kalp yetmezliği, siroz hastaları ile hamileler ve kortizon ilaçları kullanan hastaların tuz tüketimine özellikle dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Kazan, “Şekersiz çay içenler çayın lezzetini daha iyi aldığını söylerler hep. Tuzsuz beslenenler de bir müddet sonra tuzsuz gıdalardan da tat alacaklardır” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır