passo
“Uğur Mumcu hiç unutulmadı ve unutulmayacak”

“Uğur Mumcu hiç unutulmadı ve unutulmayacak”

Basın Odası’nda konuşan Gazeteci Polat Yılmaz, “Mumcu katledildiğinde toplumumuz ayağa kalktı ve Mucu’ya sahip çıktı. Ankara’da düzenlenen cenaze törenine milyonlar katıldı. Halk az okunan bir gazetenin çok bilinen yazarının kendisi için savaştığını biliyordu ve bu durumu cenaze töreninde gördük. Aradan geçen bunca yıla rağmen Uğur Mumcu hiç unutulmadı ve unutulmayacak” diye değerlendirmede bulundu. Gün FM’de […]

Basın Odası’nda konuşan Gazeteci Polat Yılmaz, “Mumcu katledildiğinde toplumumuz ayağa kalktı ve Mucu’ya sahip çıktı. Ankara’da düzenlenen cenaze törenine milyonlar katıldı. Halk az okunan bir gazetenin çok bilinen yazarının kendisi için savaştığını biliyordu ve bu durumu cenaze töreninde gördük. Aradan geçen bunca yıla rağmen Uğur Mumcu hiç unutulmadı ve unutulmayacak” diye değerlendirmede bulundu.

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar.

Programda 21 yıl önce katledilen Gazeteci Uğur Mumcu anıldı.

“24 Ocak tarihe kara bir gün olarak geçti”

21 yıl önce 24 Ocak’ta Gazeteci Uğur Mumcu’nun menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybettiğini belirten Gazeteci İsmail Akar, “24 Ocak tarihe kara bir gün olarak geçti.  Gazeteci Uğur Mumcu’yu rahmet ve saygıyla anıyorum. Ayrıca 24 Ocak 2001 yılında Diyarbakır Emniyet Müdürü iken katledilen Gaffar Okkan’ı da yine rahmetle yâd ediyorum. Uğur Mumcu cesur bir yürek ve usta bir gazeteciydi. Mesleğinin ustasıydı. Uğur Mumcu’nun katilleri ne yazık ki hala bulunamadı. Mumcu bedenen aramızda olmasa da 21 yıldır hiç unutulmadı ve hiç unutulmayacak. Sevenlerinin gönlünün en özel köşesinde hatırlanmaya devam edecek.  Uğur Mumcu bir yazısında, ‘Cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan insanın böyle bir toplumda mezar taşı gibi suskunluk simgesi olmamasıdır’ demişti. Bir kez daha rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.

“Mumcu, çağdaş ve Atatürkçü bir insandı”

Cumhuriyet Gazetesi’nin uzun yıllar Afyon ve Kütahya bölge muhabirliğini yaptığını kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Benim muhabir olduğum dönemde Uğur Mumcu, Cumhuriyet Gazetesi’nde Gözlem isimli köşesinde yazardı. Mumcu, çağdaş ve Atatürkçü bir insandı. Ülkemizin çağdaşlıkla, şeffaflıkla ve çoğulcu bir katılımla yönetilmesini isterdi. Yazılarında hep bunları belirtti. Gericiliğe, cehalete, geri bırakılmışlığa hiç tahammülü yoktu. Mumcu katledildiğinde toplumumuz ayağa kalktı ve Mucu’ya sahip çıktı. Ankara’da düzenlenen cenaze törenine milyonlar katıldı. Halk az okunan bir gazetenin çok bilinen yazarının kendisi için savaştığını biliyordu ve bu durumu cenaze töreninde gördük. Aradan geçen bunca yıla rağmen Uğur Mumcu hiç unutulmadı ve unutulmayacak. Rahmetle anıyorum” diye değerlendirmede bulundu.

“Mumcu, yaşamı boyunca yanlış bildikleriyle mücadele etti”

Uğur Mumcu’nun Türk basın tarihinde silinemeyecek bir iz bıraktığını söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Uğur Mumcu yaşamı boyunca yanlış bildikleriyle mücadele etti. Nasıl ki kötü kolesterol iyi kolesterolün önüne geçerek bizleri hasta ediyorsa, basında da iyi yazarların önüne kötü yazarlar geçiyor ve demokrasinin sistemini bozuyor. Uğur Mumcu hayatında para için bir şey yapmış mıdır? Hayatında makam için bir şey yapmış mıdır? Doğru ve dürüst bir insandı. Hep dik durdu. Bu nedenle de Mumcu’yu katlettiler. Mumcu’nun yaşamını anlayabilmek için mutlaka kitaplarını okumalıyız. Hele ki Uğur Mumcu’nun sembolü olmuş Sakıncalı Piyade’yi okumak lazım” diye konuştu.

“Uğur Mumcu dürüst ve yılmaz bir kalemdi”

Günümüzde pek çok basın mensubunun cezaevine atıldığını belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Fikir suçundan içeride yatan birçok basın mensubu maalesef görmezden geliniyor. Yargı, adalet, hak, hukuk gittiği zaman ortaya bu ve benzeri binlerce sorun çıkar. Kitap yazmadan bir yazarı, ‘sen kitap yazacaksın’ diye içeri atabilirler. Adalet ortadan kalktığı zaman bunlar olabilir. Basın dördüncü kuvvettir diye bilinir. Bugün sadece basını değil tüm kuvvetleri tek elde toplamak için gayret eden bir yönetim anlayışı var. Uğur Mumcu dürüst ve yılmaz bir kalemdi.  Rahmet diliyorum” dedi.

Programın ikinci bölümünde yerel seçimlere yaklaşırken son durum değerlendirildi.  Dinleyicilerin sorularıyla yoğun olarak katıldıkları Basın Odası yaklaşık iki saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır