passo
“Ülkemiz eğitime yoğunlaşmalı”

“Ülkemiz eğitime yoğunlaşmalı”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda yarıyıl tatilinin başlaması dolayısıyla eğitim konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Öğrencilerin karnelerini alarak yarıyıl tatiline başladıklarını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Tüm öğrencilere güzel bir tatil dönemi diliyorum. Ülkemizde 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen yarıyıl […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda yarıyıl tatilinin başlaması dolayısıyla eğitim konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

Öğrencilerin karnelerini alarak yarıyıl tatiline başladıklarını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Tüm öğrencilere güzel bir tatil dönemi diliyorum. Ülkemizde 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen yarıyıl tatiline girdiler. Ülkemizde okul öncesinde 1 milyon 315 bin, ilkokulda 5 milyon, ortaokulda 5 buçuk milyon, lisede 5 buçuk milyon ve açık lisede ise 1 buçuk milyon öğrenci öğrenim görüyor. Lisede öğrenim görenlerin 3 milyonu genel lisede, 2 milyonu meslek ve teknik liselerde, 635 bini ise din öğretimi veren liselerde eğitim görüyor. Ülkemizdeki toplam lise sayısı 10 bin 596. Afyon’da ise 133 bin 100 öğrenci, 9 bin 186 öğretmen bulunuyor. İlimizin üniversite kazanma sıralamasına baktığımızda 52. sırada olduğunu görüyoruz. Maalesef beklediğimiz sırada değiliz. Komşu illerimiz Uşak 17’nci ve Kütahya ise 27’nci sırada bulunuyor” diye konuştu.

“Birçok ilin gerisindeyiz”

Eğitimin dünyanın en önemli işi olduğunu kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “Bir ülkenin gelecek nesilleri o ülkenin gücüdür. Onlar iyi eğitilirse o ülke kalkınacaktır. Ülkemizde ciddi bir genç nüfus var. Nüfusumuzun yaklaşık dörtte birini eğitimi devam eden çocuklarımız oluşturuyor. Bu büyük bir şanstır. Batıda böyle bir nüfus yok. Ülkemiz bu genç nüfusu iyi eğitmelidir. Ancak bunu tam anlamıyla başaramıyoruz. Başaramadığımızı dünyanın birçok ülkesinin katıldığı uluslararası sınavlarda görüyoruz. İlimiz bazında eğitime bakacak olursak yine arzu ettiğimiz seviyede değiliz. Birçok ilin gerisindeyiz. Fiziki yapıdan tutun da eğitimi oluşturan insan yapısına kadar iyileştirme şart. Bu konuda idarecilerin tedbirler geliştirmeleri lazım” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Ülkemizde 80 milyon insanın dörtte biri öğrenci”

Karnenin çocuğun yanı sıra anne ve babalara da verildiğini söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Aynı zamanda devlete de verilen bir karnedir. Eğitimi topyekun olarak değerlendirmek gerekir. Ülkemizde 80 milyon insanın dörtte biri öğrenci. Bütçenin de dörtte biri eğitime harcanıyor. Fakat gelinen noktada bu harcamaya rağmen eğitimde yeterince başarılı olamadığımız ortada. Ülkemiz eğitime yoğunlaşmalı. Mesela Atatürk 1921 yılında savaşlar sürerken Ankara’da Maarif Kongresi’ni toplamıştır. Savaşın ortasında kongreye katılıp öğretmenlere konuşmuştur. Ülkemizi kurarken Ulu Önder Atatürk’ün ilk topladığı kongre eğitimle ilgili olmuştur. Bugün bence ülkemizde geniş çaplı, belki aylar sürecek bir eğitim kongresinin toplanması lazımdır. Buna ihtiyaç vardır” diye konuştu.

“Eğitim politikaları yeniden gözden geçirilmeli”

Eğitim politikalarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Dilimize sahip çıkılmalı ve bu konu eğitimde taviz vermeden uygulanmalıdır. Maalesef bu konuda yeterince özen gösterilmiyor. Sonuç olarak dil kurallarına göre okumayı ve yazmayı bilmeyen insanlar yetiştiriliyor. Osmanlı’dan bu yana en iyi, en kaliteli yetişmiş öğretmenler bence bu dönemde var. Geçmişte kısa eğitimler alarak öğretmen olmuş kişiler olduğunu biliyoruz. Eğitimimizdeki en büyük sıkıntı Hükümetin eğitimi bir sendikaya teslim etmesidir. Ülkemiz eğitimini bir sendika yönetiyor ve bu sendikanın en son yaptığı iş eğitim. Tamamen siyasi amaçlı uygulamalar yapıyorlar. Milli eğitim bir sendikaya teslim edildiği müddetçe de eğitimdeki sıkıntılar düzelmez” şeklinde görüşlerini açıkladı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır