passo
“Ülkemizde süt tüketimi diğer ülkelerin gerisinde”

“Ülkemizde süt tüketimi diğer ülkelerin gerisinde”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına 21 Mayıs Dünya Süt Günü nedeniyle Çay Devlet Hastanesi’nden Diyetisyen Mehmet Sütsatar konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Sütsatar sütün beslenmedeki yeri ve önemi hakkında bilgiler verdi. “Türkiye süt üretiminde dünyada sekizinci, Avrupa’da üçüncü olmasına rağmen süt tüketimi diğer ülkelerin çok gerisinde” diyen […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına 21 Mayıs Dünya Süt Günü nedeniyle Çay Devlet Hastanesi’nden Diyetisyen Mehmet Sütsatar konuk olarak katıldı.
Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Sütsatar sütün beslenmedeki yeri ve önemi hakkında bilgiler verdi.
“Türkiye süt üretiminde dünyada sekizinci, Avrupa’da üçüncü olmasına rağmen süt tüketimi diğer ülkelerin çok gerisinde” diyen Sütsatar, “Ulusal Süt Konseyi verilerine göre Türkiye’de yıllık süt tüketimi 34 litre civarında. Her yetişkin özellikle kadın birey her gün 2 porsiyon süt grubu tüketmelidir. Eğer gebelik emziklik gibi özel bir durum varsa bu miktar 3 porsiyona çıkmalıdır” diye konuştu.
“Soğukta muhafaza edilmek şartıyla dayanma süreleri beş gündür”
“Çocuklarda süt grubu tüketimi 3 porsiyon olmalıdır” şeklinde konuşan Sütsatar, “Kalsiyum kemiklerde 25 yaşına kadar depolanır. 25 yaşından sonra herhangi bir depolama söz konusu değildir. Eğer bu depolar yeterli değilse 45 yaş sonrası özellikle bayanlarda kemik erimesi, osteoporoza bağlı kalça kırığı, boy kısalması vb. durumlar görülmektedir. Pastörize sütler veya günlük satılan şişe sütler, kaynama derecesinin altında genellikle sütün 72-80 c’de 14-16 saniye süreyle ısıyla tabii tutulması ile elde edilir. Böylece süt, doğal niteliklerinde değişiklikler oluşturmadan, hastalık yapan etmenlerinden tamamen, diğer etmenlerden de çoğunlukla arındırılmış olur. Bu işlemde canlı bakteriler tamamen yok olmaz. Soğukta muhafaza edilmek şartıyla dayanma süreleri beş gündür. UHT sütün dayanma süresi ise 4 aydır. Her iki sütte, dayanma süreleri içinde sağlıkla tüketilebilecek gıda maddeleridir” diye değerlendirmede bulundu.
İnek sütüne karşı intoleransı olan keçi sütü kullanabilir mi?
Programda inek sütüne karşı intoleransı olan keçi sütü kullanabilir mi sorusunu yanıtlayan Diyetisyen Sütsatar, “Genelde inek sütü proteinine alerjisi olanlara bir çözüm olarak gösterilir. Ama bu her zaman geçerli değildir. Keçi sütünün inek sütünden daha iyi tolere dilip edilmediği, alerjiye neden olan proteinin tipine bağlıdır. Pek çok insanda inek sütüne karşı gösterilen alerjik reaksiyonun nedeni bir protein çeşididir. Bununla birlikte bu protein keçi sütünde de bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır