passo
“Üniversiteler mutlaka halkla bütünleşmeli”

“Üniversiteler mutlaka halkla bütünleşmeli”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda üniversitenin şehrimize katkısı değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına her hafta olduğu gibi Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. “Geçtiğimiz günlerde ülkemizdeki en başarılı 50 üniversite açıklandı, AKÜ listede yok” Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin 2014–2015 Akademik Yılı Açılış Töreninin Orman ve Su İşleri Bakanı […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda üniversitenin şehrimize katkısı değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına her hafta olduğu gibi Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

“Geçtiğimiz günlerde ülkemizdeki en başarılı 50 üniversite açıklandı, AKÜ listede yok”

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin 2014–2015 Akademik Yılı Açılış Töreninin Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildiğini belirten Gazeteci İsmail Akar, “Üniversitemizde yaklaşık 42 bin öğrenci ders başı yaptı. Üniversitemizde 5 Enstitü, 15 Fakülte, 1 Devlet Konservatuarı, 4 Yüksekokul ve 15 Meslek Yüksek Okulu’nda 102 bölüm ve 125 program bulunuyor. Açılış töreninde Orman ve Su İşleri Bakanı su konulu bir ders verdi. Ayrıca üniversitede bulunan Saat Kulesi’nin de açılışı gerçekleştirildi. Törenlerde ilimiz protokolü de hazır bulundu. Rektör Solak üniversiteyi anlatan bir konuşma yaptı. Geçtiğimiz günlerde ülkemizdeki en başarılı 50 üniversite açıklandı. Maalesef Afyon Kocatepe Üniversite bu listede yer alamadı. Bu vesile ile üniversitemizde öğrenim gören tüm öğrencilere yeni dönemde başarılar diliyoruz” diye konuştu.

“Afyon’da bir teknik üniversite kurulabilir”

Üniversitede çeşitli alanlarda bir şeyler yapıldığını ancak ilimiz için yeterli olmadığını kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “İlimizin ekonomik anlamda kalkınması ve gelişmesi için ben ilimizde iki üniversite olması gerektiğini düşünüyorum. Üniversite ikiye bölünebilir. İlimizin ülke çapında marka olmuş gıda alanında önemli ürünleri var. Afyon’da bir teknik üniversite kurulabilir. Bu üniversite ilimizin ürünlerini işleyebilir, bu ürünlerle ilgili bölümler açılabilir. Böylece bu ürünlerimiz daha farklı noktalara getirilebilir. Afyon’a mutlaka bir teknik üniversite kurulmalıdır. Bu üniversitede mermercilik, dericilik, gıda, sucuk ve etin çok iyi şekilde ele alınması lazım. Bu alanda uzmanlaşacak elemanların yetiştirilebileceği bir teknik üniversitenin gerekli olduğuna inanıyorum. AKÜ’de şu an öğretim üyesi sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla üniversitenin ikiye bölünmesi AKÜ’yü de bir yere getirecektir. AKÜ’nün yanına bir tane de Karahisar üniversitesi kurulabilir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Serbest düşünce, bilim gibi konular yeterli düzeyde değil”

AKÜ’nün ilk 50’ye giremediği sıralamada diğer Anadolu şehirlerindeki birçok üniversitenin bulunduğunu söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Yani listedeki üniversitelerin hepsi büyükşehirlerde yer almıyor. Afyon’daki üniversite anlayışı tıpkı Milli Eğitim Müdürlüğü gibi. Serbest düşünce, bilim gibi konular yeterli düzeyde değil. Rektörlük ise Belediye gibi çalışıyor. Şu kadar yol yaptık, meydan çalışmamız var diye açıklamalar yapılıyor. Böyle olunca üniversiteden hiçbir beklentimiz kalmıyor. Ayrıca şehrimizin üniversite ile ilişkisi maddesel düzeyde. İnsanlarımıza üniversite denince öğrenci gelir, para bırakır diye bakıyor. Üniversitelere sanatçılar, bilim adamları gelmeli. Üniversitemizin meydan düzenlemesine değil, zihniyet düzenlemesine ihtiyacı var. Üniversite bilime ve bilim adamlarına sahip çıkmalıdır” diye konuştu.

“Halka dayanmayan hiçbir şey gelişemez”

Yeni öğretim döneminin hayırlı olmasını dileyen Gazeteci Ahmet Tunca, “42 bine yakın öğrencisi ile üniversitemizin nüfusu her geçen yıl biraz daha artıyor. Ama maalesef tipik bir Anadolu Lisesi görünümünden kurtulamadı. Biz daha ilköğretim ve liselerin problemlerini çözememişken, üniversiteden büyük başarılar beklemek hata olur. Üniversitemiz vatandaşla bir türlü bütünleşemedi. Üniversiteler mutlaka halkla bütünleşmeli ve faaliyetlerine halkı dâhil etmelidir. Halka dayanmayan hiçbir şey gelişemez. Eğitim öğretim bir bütündür. Sadece dört duvar arasında olmaz. Dört duvardan çıkınca sokaktaki insanla da devam eder. Üniversiteler bulundukları kentlerin durumlarıyla ilgili araştırma, inceleme yapıp toplumun önüne veriler koyarlar. Örneğin ben ilimizde niye bu kadar çok kalp hastası var sorusunun yanıtını merak ediyorum. Bunun cevabını üniversiteden almak istiyorum. Neden ilimizde kanser hastalarının sayısı çoğaldı? Bunun cevabını bilim yuvası olan üniversite vermelidir” şeklinde görüşlerini açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır