• DOLAR
  $2.181,3500
  ( ₺0,75 )
 • EURO
  $0,6187
  %0,00
 • ALTIN
  $36.795,6600
  %0,15
 • BIST
  92,5938
  ( ₺0,01 )
“Vahim bir tablo ile karşı karşıyayız”

“Vahim bir tablo ile karşı karşıyayız”

Basın Odası’nda gündemdeki rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ile ilgili değerlendirmede bulunan Gazeteci Polat Yılmaz, “Vahim bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti gibi köklü bir devletin ne hale getirildiğini göstermesi bakımından çok ilginçtir. Bugün Türkiye’de devlet yönetilememektedir” diye konuştu.   Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa […]

Basın Odası’nda gündemdeki rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ile ilgili değerlendirmede bulunan Gazeteci Polat Yılmaz, “Vahim bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti gibi köklü bir devletin ne hale getirildiğini göstermesi bakımından çok ilginçtir. Bugün Türkiye’de devlet yönetilememektedir” diye konuştu.

 

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar.

Bu hafta Basın Odası’nda gündemdeki rüşvet ve yolsuzluk operasyonu konusu değerlendirildi.

“Yaklaşık 100’e yakın insan gözlem altına alındı”

Geçtiğimiz Salı günü meydana gelen gözaltılarla kamuoyunun dikkatinin bir anda bu konuya yöneldiğini kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Üç bakanın oğlu, bir belediye başkanı, meşhur işadamları ile diğer kişilerin gözlem altına alındığına dair haberler gündemin ilk konusu oldu. Yaklaşık 100’e yakın insan gözlem altına alındı. Daha sonra bu kişiler mahkemeye çıkarıldı. Aralarında Ebru Gündeş’in eşi Rıza Sarraf, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan’ın da aralarında bulunduğu 26 kişi tutuklandı. Bu soruşturma siyaseti de derinden etkiledi. Yapılan değerlendirmelerin birçoğunda bu konunun Hükümet ile cemaat arasında yaşanan anlaşmazlıklardan kaynaklandığı söylendi. Geçtiğimiz Pazartesi cemaate yakınlığı bilinen eski futbolcu, milletvekili Hakan Şükür partisinden istifa etti. Salı günü ise bu operasyonlar meydana geldi. Birçok analizci bu konuları da birbiriyle ilintili olarak değerlendiriyor” şeklinde konuştu.

“Bugün Türkiye’de devlet yönetilememektedir”

Vahim bir tablo ile karşı karşıya olunduğunu söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Yaşananlarla devlette onun, bunun adamı olan polisler, savcılar, hâkimler vardır veya var gibi gösterilmektedir. Bu bence son derece üzücüdür. Türkiye Cumhuriyeti’nde savcılar devletin savcısıdır. Hâkimler devletin hâkimidir. Polisler devletin polisidir. Bu kişiler kararlarını yüce Türk milleti adına verir ve uygularlar. Bu yaşananlar bunun böyle olmadığını gösteriyor. Ya da böyle olmadığı birileri tarafından anlatılıyor. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti gibi köklü bir devletin ne hale getirildiğini göstermesi bakımından çok ilginçtir. Bugün Türkiye’de devlet yönetilememektedir. İçişleri Bakanı çıkıp, operasyonları bana haber vermediler diyebilmiştir. Bu devletin yönetilemediğini gösterir” dedi.

“Büyük yolsuzlukların meydana geldiği bir devlet haline geldik”

Yaşananlara dünya basınının geniş ölçüde yer verdiğini belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Bizde ise bir kısım basın olayı yansıtıyor, diğerleri geçiştiriyor. Yapılan değerlendirmelerde Türkiye’yi bırakın dünyada bile bu büyüklükte yolsuzluk olmadığı söyleniyor. Biz artık büyük yolsuzlukların meydana geldiği bir devlet haline geldik. Daha önce insanların sabahın beşinde evlerinden alınmalarına sesini çıkarmayan yetkililer şimdi konudan şikâyet eder oldular. Bu durum siyasilerin çifte standartla değerlendirme yaptıklarının en büyük göstergesidir. Maalesef son zamanlarda Türkiye’de çok büyük oyunlar oynanıyor, yolsuzluklar yapılıyor. Olaylarda adı geçen bakanlar istifa etmeyi düşünmediklerini söylediler. Bu olay dünyanın başka bir ülkesinde yaşansaydı herhalde bakanlar çıkıp böyle açıklamalar yapmazdı” şeklinde konuştu.

“Bu operasyon Fenerbahçe operasyonun aynısıdır”

Dershanelerin kapatılması konusundan bu yana cemaat ile hükümet arasındaki tartışmaların arttığını söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Sanki iki eş ayrılmışlarda zorla aynı evde oturuyorlar gibi bir görüntü vardı. Ben bu tespiti o zaman söylemiştim. İngiliz The Independent Gazetesi yaşanan olaylarla ilgili, ‘Çirkin Boşanma’ başlığını kullanmış. Şu anda ülkemiz çirkin koalisyonun, işbirliğinin boşanmasını yaşıyor. Ben Başbakan’ın, ‘devlet içinde devlet varmış’ sözünü çok garipsedim. Bunu en iyi bilen zaten kendisiydi. Çünkü bunu kendisi oraya koymuştu. Orada birçok operasyon yapılmıştı. Bu son operasyonun hedefi İçişleri Bakanlığı’dır. Ben savunmaları okudum. Bu operasyon Fenerbahçe operasyonun aynısıdır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır