passo
Vali Güner Gün FM’in konuğu oldu

Vali Güner Gün FM’in konuğu oldu

Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Nedeniyle İlimizdeki Basın Mensupları İle Bir Araya Gelerek, Gün FM Aracılığıyla da Afyonkarahisar Halkına Seslendi. Afyonkarahisar halkı ve basın mensupları arasında ‘Halkın Valisi’ olarak anılan Valimiz Hakan Yusuf Güner, gün içerisindeki programında basın mensuplarına yer ayırarak gazeteci İsmail Akar tarafından hazırlanıp sunulan Gün FM’in ‘Gündem’ […]

Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Nedeniyle İlimizdeki Basın Mensupları İle Bir Araya Gelerek, Gün FM Aracılığıyla da Afyonkarahisar Halkına Seslendi.
Afyonkarahisar halkı ve basın mensupları arasında ‘Halkın Valisi’ olarak anılan Valimiz Hakan Yusuf Güner, gün içerisindeki programında basın mensuplarına yer ayırarak gazeteci İsmail Akar tarafından hazırlanıp sunulan Gün FM’in ‘Gündem’ programının canlı yayın konuğu oldu.
İlk olarak Gün FM ziyaret defterini imzalayan Valimiz Güner, tüm gazetecilerin Çalışan Gazeteciler gününü kutladı. Daha sonra Gün FM sahibi Fadime Akar’ı ziyaret eden Valimiz Hakan Yusuf Güner, karşılıklı bilgi alışverişinde bulundular. Bu yılki 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle önümüzdeki haftayı Radyocular haftası olarak ilan eden ve daha sonraki yıllarda da televizyoncular ve gazeteciler haftası ilan edeceğini belirten Valimiz Hakan Yusuf Güner’e teşekkürlerini sunan Fadime Akar, daha önce böyle bir uygulamanın yapılmadığını bu anlamda da Sayın Valimizin, ‘Basın Mensuplarının Bir Babası’ olduğunu belirtti. Valimiz Hakan Yusuf Güner ziyaretin anısına Fadime Akar’a Martin Lings’in ‘Hz. Muhammedin Hayatı’ adlı kitabını hediye ederken, Fadime Akar tarafından Sayın Valimize kalem takdim edildi.
Ziyaret sırasında hazır bulunan basın mensupları ile teker teker tanışarak kendileriyle samimi bir şekilde sohbet eden Valimiz Hakan Yusuf Güner, yanında getirdiği Kent Vizyonu Rehberi, Birlikte Yönetim Modeli Kitapçığı ve DVD’si, Afyonkarahisar’da Hedeflere Göre Yönetim Anlayışı Çerçevesinde Kamu Kurum ve Kuruluşlarca Yürütülen Faaliyetler, Afyonkarahisar Yerel Ekonomik Gelişme Programı, Afyonkarahisar Valiliği Projeli Yönetim Modeli Uygulama ve Değerlendirme Raporu ile Termal Yaşam dokümanları ve kitapçıkları hakkında bilgiler verdi.
Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan ve Afyonkarahisar’da daha önce bu denli bir çalışma ve faaliyetlerin olmadığının altını çizen Valimiz Hakan Yusuf Güner; ” Birlikte yönetim modelimiz içerisinde bir vatandaş odaklı, bir de proje odaklı yönetim anlayışı var. Bu kitap bizim proje odaklı yönetim anlayışında bu şehirde yaptığımız iki yıldaki rekor çalışmaları anlatıyor. Bizim 1,5 yılda oluşturduğumuz şu anda 91 tane proje var. Bu bir rekordur. Bunlar hayali şeyler değil, adı, adresi, soyadı belli olan işler, inanmayan baksın. Burada yani bizim hayata bakış açımızda var. Ne diyoruz biz yani Afyonkarahisar’da göreve başladığımızda ilk olarak Projeli Yönetim Modelini ilimize entegre ederek yönetimde etkinliği artırmak, böylece Afyonkarahisar ilimizin yeniliğe önem veren, gelişimi, canlılığı sağladığı, kurumlarıyla ve özel sektörüyle katılımcı çalışma ivmesi ve heyecanlarını yakaladığı, sürekli gelişen ve yenilenen bir kent kimliğine kavuşmasını hedefliyoruz. Bu yapılan çalışmalarla mesela burada Sayın Başbakanın eşi ve muvafakatiyle başlatılmış 3 proje var. Bizim Valiliğimiz koordinasyonunda kurum ve kuruluşlarla yürüttüğümüz projeler var. Afjet tarafından çıkarılan derginin 2. Sayısında sadece vatandaşları bilgilendirmek için hazırladığımız kitapçıkların içerisinden sadece fatura çıkmıyor. Aynı zamanda vatandaşlarımızın daha iyi ısınmaları için ne tür faaliyetler yapılıyor bunu görüyorsunuz. Bir de tabi Afyon’un anlayamadığı ve anlatamadığımız Vizyon Rehberi var. Arkadaşlar bu ilk defa bir Valinin bir ilin için Afyon’da yaptırdığı çalışmadır. Afyonlu olup ya bunlar böylemiymiş, bunu böyle düşünmemiştik diyen o kadar çok insana rastladım ki. Bunu tam anlatamadım ama inatla anlatmaya çalışacağım inşallah. Biz ilk geldiğimizde burada bir komisyon kurduk. Afyon’un anayasasını hazırladık. Artık Afyon’un 2015 model yeni bir anayasası var. İnşallah devletimizin de büyüklerimizin de himmetiyle 2016 model bir anayasası da olacak. Buradaki bilgiler bir iki yıllık bilgiler değil, bir iki yıllık işler de değil. Bu en az Afyon’un 15-20 yılına hitap edecek bir projeksiyonu kapsayan bir çalışmadır. Ben bunu çok iddialı söylüyorum. Varsa Afyon’da böyle teknik ve bu kadar teferruatlı, bütünsel olarak Afyon’un geleceğine dair bir çalışma yapılmış. Ben onu da incelemek isterim. Yani eğer varsa incelemek isterim ama bu teknik bir çalışma değildir. Bu bir felsefi ve vizyonel bir çalışmadır. Bunun altını çiziyorum. Biz kişilerin değil, işimizin Valisiyiz.”dedi.
Ayrıca basına taze bir haber vermek istiyorum diyen Valimiz Güner; “Biliyorsunuz ciddi bir kamp çalışması oldu burada ve Afyon’un çok güzel bir tanıtımı oldu. Aynı zamanda talihsizce İscehisar’da bir kaza gerçekleşti. O kazayla ilgili bugün hemen proje çalışmalarını başlattım. En kısa zaman içerisinde hemen oraya gerekli geçiş üstünlüğünden kaynaklanan bir kazaya sebebiyet vermeyecek şekilde hem İscehisarlıları rahat ettirecek, hem de transit yol olarak işleyecek bir proje çalışmasını bugün hemen sabah saat 10.00’da başlattım. En kısa sürede de tamamlayacağım ve oraya Karayolları Genel Müdürlüğünce inşallah daha fazla büyük kazaların olmasını engelleyecek güzel bir projeli yatırım teklifinde bulunacağız.. Onu da söylemiş olayım.”dedi.
Canlı yayın programının başında giriş konuşması yapan Valimiz Hakan Yusuf Güner; “Öncelikle bizi dinleyen tüm gönül dostlarımıza teşekkür ediyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü vesilesiyle GÜN FM’e konuk oldum. Burada olmaktan ve gazetecilerimizle bir arada olmaktan çok mutluyum. Bu yıl Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle bu haftayı Radyocular Haftası ilan ediyorum. Tüm gazetecilerimize çok teşekkür ediyorum. Kendileri bizlerle birlikte hemen her yerde beraber çalışıyorlar. Adeta kamu görevi gören arkadaşlarımızı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.”dedi. Daha sonra program yapımcısı İsmail Akar’ın sırasıyla sorduğu sorulara büyük bir samimiyetle cevap veren Valimiz Hakan Yusuf Güner arasında şu diyaloglar geçti;
-Afyonkarahisar’da ne umdunuz ne buldunuz?
Valimiz Güner -Afyonkarahisar’ın kavşak noktası konumu itibariyle Afyonkarahisar halkı çok sıcak ve Ege insanlarının en güzel yanlarını yansıtmaktadır. Kendine has ve bozulmamış bu güzel yapıyla karşılaştım. Çok memnun oldum. Afyonkarahisar, Türkiye nazarında çok önemli bir il. Buraya gelir gelmez birçok alanda çalışmalara ve faaliyetlere başladım. Buraya gelir gelmez Sayın Bakanımızın da talimatıyla sokak sağlıklaştırma çalışması yaptık. Çavuşbaş mahallesi tarafında bulunan Ulu Cami ve Mevlevihane Cami etrafındaki tarihi dokuyu koruyarak en güzel çalışmaları yürütmekteyiz. 2 Km alanda 308 işyeri sağlıklaştırılmış olacak. Bu Afyonkarahisar’da bir ilktir. Bizle buradan Belediyemize, Üniversitemiz ve tüm kurum ve kuruluşlardan destek istiyorum.
-Afyonkarahisar’a geldiğinizde proje, proje ve proje dediniz. Bu projeler nelerdir?
Valimiz Güner -Birlikte Yönetim Modeli. Daire müdürlerinin işi yazıyla değil, icraatla yerine getirdikleri modeldir. Vatandaş odaklı bir yönetimdir. Vatandaşların iş ve işlemlerini özel sektör mantığıyla yerine getirmektir. Bizler silsile yolu ile ve randevu yöntemiyle değil, kimsenin himayesine bürünmeden iş ve işlemler yürütülmektedir. Vatandaşlara sesleniyorum. Bizler vatandaşımızı her zaman en önde tutuyoruz.
-Yaklaşık 40 civarında projeler var bunlardan bahseder misiniz?
Valimiz Hakan Yusuf Güner, Valilik koordinatörlüğünde yürütülen Sayın Başbakanımızın Saygıdeğer Eşi Dr. Sare Davutoğlu himayesinde yürütülen projeler başta olmak üzere Sağlıklı Çocuklar Mutlu Aileler, Kadın Gözüyle Afyonkarahisar, Bir Kitap Bir Mektup Bir Dost Projesi gibi projelerin yanında vatandaş odaklı sağlık, eğitim ve çevre gibi konularda yürütülen projeler hakkında kısa bilgiler verdi. Valimiz Güner, yanında getirdiği DVD’yi İsmail Akar’a takdim ederken, programdan sonra projeler hakkında vatandaşların sesli açıklamalarının yayınlanmasını istedi.
-Afyonkarahisar’da düğünlerde ve eğlencelerde silah kullanımı azaldı mı?
Valimiz Güner -Emniyet güçlerimiz tarafından yapılan kontrollerde %50 kadar silah kullanımı azalmıştır. Afyonkarahisar’ın tüm ilçe ve köylerde kontroller artırıldı. Halkımızda buna destek verdiler. Ben bu anlamda tüm destek veren halkımıza teşekkür ediyoruz.
-Projeler arasında gençlere verdiğiniz önemi biliyoruz. Bu konuda görüşlerinizi bizlere aktarır mısınız?
Valimiz Güner -Burada ilk defa açıklıyorum. Projemizin adı ‘Bol Bol Basketbol’ Çavuşbaş ve Mecidiye mahallelerimizde araştırmalar yapacağız. Gençlerimizi, çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, onlara özgüven kazandırmak ve toplumdaki yerlerini en üst seviyede tutmak için gayret gösteriyoruz. Bunun yanında halkımıza daha iyi hizmet verebilmek ve etkin bir çalışma ortamı hazırlamak için yeni bir logo, yeni bir Valilik kampüsü ve yeni bir misyon oluşturduk. Bunu da 1,5 senede yaptık. Bunu yapmak gerçekten zordu. Afyonkarahisar’a Sayın Başbakanımızın geldiğinde Afyonkarahisar hakkında 54 tane makro konular hakkında bilgiler verdim. Birçoğunun çalışmalarına başladık ve önemli adımlar kaydettik.
-Afyonkarahisar’da biz takip ediyoruz. Çok yoğunsunuz. Afyonda gününüz nasıl geçiyor?
Valimiz Güner -Bağlama kursuna başladım. Çocuklarımla ilgileniyorum. Aile dostlarımızla ve misafirlerimizle ilgileniyorum. Kitap okuyorum.
-Daha önce halk eğitim kurslarından yararlandınız mı?
Valimiz Güner -Geçmişte kurslara katıldım. ‘Zahidem’ türküsünü çok beğenirim.
-Hangi takımı tutuyorsunuz?
Afyon AFJET Spor’u destekliyorum. Galatasaray’ı tutuyorum. Bunun haricinde Real Madrid takımını takip etmeye çalışıyorum.
-Şiir yazdınız mı?
Valimiz Güner -Şiiri çok severim. Tüm şairlerimizi sevgi ve saygıyla yad ediyorum. Cahit Sıtkı Tarancı ve Nazım Hikmet’ten tutun, bütün şairlerimizi saygıyla anıyor, tüm şiirleri çok sevdiklerimi ifade etmek istiyorum.
-Son okuduğunuz kitap?
Valimiz Güner -Kişilerin tasavvufuyla ve manevi konularıyla alakalı bir kitap okuyorum. Halen okumakta olduğum kitabın ismi ‘Hızır’dır. Bir atasözü var ‘Her geceyi kadir, her kişiyi Hızır olarak gör’ diye. Ben buna çok dikkat ederim. Kişiler yaşantılarına bu anlamda çok dikkat etmelidir. Sevgiyi, dostluğu, kardeşliği unutmadan hayatını devam ettirmesini istiyorum. İnsanlar vahşice isteklerini almaktan çok birbirlerine Hızır gibi yardımcı olmasını istiyorum.
Program sonrasında Afyonkarahisar halkına seslenen ve kısa bir değerlendirmede bulunan Valimiz Güner; “Afyonkarahisar’lıları çok seviyorum. Gencini yaşlısını, kalbinde sevgisi, muhabbet, hoşgörü olan herkese sevgi ve saygılarımı ifade ediyorum. Ve kendileri de beni ‘Halkın Valisi’ olarak bilir ve hatırlarlarsa çok mutlu olacağım. Buradan herkese saygı ve sevgilerimi sunuyor, Gün FM’e başarılarının devamını diliyorum.”dedi.
Valimiz Güner canlı yayın sonrasına ziyaretin anısına Gün FM sahibi Fadime Akar, Gündem programı yapımcısı ve sunucusu gazeteci İsmail Akar ile orada hazır bulunan basın mensupları ile hatıra fotoğrafı çektirerek ziyaretini sonlandırdı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır