passo
“Vatandaş seçim değil, geçim derdinde”

“Vatandaş seçim değil, geçim derdinde”

Gün FM’de her Cumartesi yayınlanan Basın Odası programında bu hafta, seçime doğru son durum ve diğer gelişmeler değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ile Polat Yılmaz katıldılar. “Siyasi partilerin çalışmaları yoğunlaştı” Seçime kısa bir süre kaldığını ve siyasi partilerin çalışmalarının yoğun olarak sürdüğünü kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Yazılı, görsel ve işitsel […]

Gün FM’de her Cumartesi yayınlanan Basın Odası programında bu hafta, seçime doğru son durum ve diğer gelişmeler değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ile Polat Yılmaz katıldılar.
“Siyasi partilerin çalışmaları yoğunlaştı”
Seçime kısa bir süre kaldığını ve siyasi partilerin çalışmalarının yoğun olarak sürdüğünü kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Yazılı, görsel ve işitsel basında siyasi partilerin çalışmaları yer alıyor. Yoğun olarak Ak Parti, CHP ve MHP’nin çalışmalarını basında görüyoruz. Ancak diğer taraftan meclis dışında bulunan partiler de propaganda çalışmalarına devam ediyorlar. İlimiz özelinde çalışma yürüten partilerin adaylarına baktığımızda her partiden 5 aday olmak üzere yaklaşık 30 civarında aday sahada partilerinin vaatlerini seçmenle paylaşıyorlar. Öte yandan içinde bulunduğumuz Muharrem ayı ve Aşure Günü dolayısıyla geçtiğimiz Cuma günü Afyonkarahisar Belediyesi tarafından halka geleneksel aşure dağıtımı yapıldı. Bu vesile ile Muharrem ayının ve Aşure Günü’nün hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
“Geçmişteki seçimler tam bir iddialaşma içerisinde geçerdi”
1 Kasım seçimlerine yaklaşırken ülkemizde seçim havasının olmadığını belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Geçmişteki seçimler tam bir iddialaşma içerisinde geçerdi. Bu seçim nedense bir seçim havası yok. Geçen Haziran seçimlerinde siyasi partilerin propaganda araçlarından yayınlan sesler vatandaşı rahatsız etmişti. Bu seçim döneminde yaşanan terör olayları dolayısıyla sessiz bir kampanya yürütülüyor. En çok buna sevindim. Liderler ise miting yapmaya devam ediyorlar. Liderler bu seçim döneminde galiba ilimizde miting yapmayacaklar. Zannediyorum ki bunun nedeni propaganda sürecinin kısa olması, yani zaman darlığıdır. Vatandaşın seçime karşı ilgisi çok zayıf. Partiler bu ilgiyi arttırmak için çabalıyorlar. Ancak vatandaş seçim değil, geçim derdinde. Ülkemizde gizli bir enflasyon var. Bu gizli enflasyonu açıklanan uydurma rakamlarla kapatmaya çalışıyorlar. Mesela pazara gidin. Meyve, sebze fiyatları çok yüksek. Maaşlar ise yerinde sayıyor. Yol ücretleri arttı. Her türlü harcama kalemi yükselirken işçinin, memurun, emeklinin ve asgari ücretlinin maaşı aynı kalıyor. O nedenle geçim derdi, seçimlerin önünde gidiyor” diye değerlendirmede bulundu.
“Seçim sonrası ülkemizi ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar bekliyor”
Seçim dolayısıyla siyasi partilerin çalışmalarıyla ilgili yoğun bir haber akışı olduğunu kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Tüm adaylar partilerinin vaatlerini açıklıyorlar. Siyasetçilerin her dedikleri olsa ülkemizde kişi başı milli gelir 150 bin dolar olur. Herkesin birer uçağı, arabası ve villası olur. Yani vaatler ortada dolanıyor. Seçim vaat üzerine kurulduğu için bunlar normaldir. Geçtiğimiz Haziran seçimlerinde bir lider asgari ücreti 5 bin TL olarak vaat etmişti. Ancak işin özelinde ilimizi değerlendirecek olursak kimse doğru dürüst bir beyanda bulunmuyor. Hâlbuki ülkeyi seçim sonrası ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar bekliyor. Ayrıca siyasal sıkıntılar bekliyor. Dış politikayla ilgili sorunlar var. Bence daha fazla bu konulara odaklanmak lazım. Şu ana kadar kararını verememiş seçmen 2 Kasım sabahı nerde oluruz diye düşünürse daha net bir karara ulaşacaktır. Beşinci sıradaki aday da asgari ücret şu kadar olacak, ekonomi böyle olacak diye açıklamalarda bulunuyor. Bunlar seçim çalışmalarında normaldir. İşin fıtratı böyledir. Ama seçmen seçim sonrasını düşünürse karar vermek daha kolay olacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır