• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
Verem ihmale gelmez
Verem ihmale gelmez
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü dolayısıyla Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Mervegül Sabah konuk olarak katıldı. Sabah tüberküloz hastalığı ile ilgili bilgiler verdi. Halk arasında verem...
25 Mart 2019 13:19
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü dolayısıyla Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Mervegül Sabah konuk olarak katıldı.
Sabah tüberküloz hastalığı ile ilgili bilgiler verdi.
Halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz hastalığının günümüzde tıp biliminin ilerlemesiyle kolayca tedavi edilse de ciddi bir tehdit olarak yer aldığını belirten Dr. Mervegül Sabah, “Birden fazla organda etki edebilen tüberküloz, ağırlıklı olarak akciğer ve akciğer zarını tutar. Öksürük, hapşırık veya bu tarz etkileşimlerle havaya damla yoluyla saçılır ve havada asılı kalan mikropların solunulmasıyla veya vücuda nüfuz etmesiyle başka bir kişiye bulaşır” diye konuştu.
“Devamlı süren bir öksürük halinde derhal doktora başvurulmalı”
“Solunum yoluyla bulaşan bir hastalık çeşidi olan tüberküloz, Mycobacterium Tuberculosis adı verilen bir mikrobun solunum yoluyla akciğerlere yerleşmesiyle ortaya çıkar ve bakteriler hastanın en savunmasız halini bekler” diyen Sabah, “Vücudun dirençsiz kaldığı zamanlarda veya uzun zaman sigara kullanan kişilerde hızlıca etki etmeye başlar ve akciğerlerde yara oluşturur. Vücut direncinin azaldığı durumlarda en sık akciğer ve solunum olmak üzere diğer organlarda tüberküloz hastalığı ortaya çıkar. Tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi bir hastalıktır. Tüberküloz hastalığının en fazla görülen belirtisi iki-üç hafta geçmeyen şiddetli öksürüktür. Balgamlı, uzun süren, ilaç tedavisine rağmen geçmeyen öksürükler tüberküloza işaret eder. Devamlı süren bir öksürük halinde derhal doktora başvurulmalı ve test yapılmalıdır. Ayrıca ateşlenme, geceleri terleme, iştah azalması, kilo kaybı, halsizlik, sürekli yorgunluk hissi ve öksürükten gelen kanlı balgam tüberküloz belirtileri olabilir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Veremden de korunmak için doğru ve dengeli beslenmek lazım”
Tüberkülozdan korunmak için tavsiyelerde bulunan Sabah, “Tüm hastalıklardan korunmada olduğu gibi veremden de korunmak için doğru ve dengeli beslenmek, yaşam kalitesine özen göstermek ve vücudu hijyenik tutmak ve sigara ve alkolden uzak durmak oldukça büyük önem arz eder” diye konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa