passo
“Vertigo bir hastalık değil bir şikâyettir”

“Vertigo bir hastalık değil bir şikâyettir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında baş dönmesi konuşuldu. AKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in sunduğu programa AKÜ Tıp Fakültesi KBB Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Kemal Kahveci konuk olarak katıldı. “Baş dönmesinin tıbbi karşılığı vertigodur” Hastaların bazen farklı şikâyetlerini baş dönmesi olarak adlandırdıklarını söyleyen Doç […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında baş dönmesi konuşuldu.
AKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in sunduğu programa AKÜ Tıp Fakültesi KBB Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Kemal Kahveci konuk olarak katıldı.
“Baş dönmesinin tıbbi karşılığı vertigodur”
Hastaların bazen farklı şikâyetlerini baş dönmesi olarak adlandırdıklarını söyleyen Doç Dr. Kahveci, “ Dengesizlik, yer kayıyor gibi olması ve yürürken sağa-sola yalpalama gibi şikâyetleri kimi zaman hastalarımız baş dönmesi olarak adlandırabiliyorlar. Baş dönmesi, hastada etraftaki eşya ve insanların dönüyor olması hissi oluşmasıdır. Biz hastalarımıza baş dönmesi şikâyetiyle geldiklerinde yürürken dengesizlik mi hissettiğini yoksa etrafındaki eşya ve insanların döndüğünü mü sorarız. Baş dönmesinin tıbbi karşılığı vertigodur. Vertigo bir hastalık değil bir şikâyettir. Bunun çeşitleri vardır. Beyin ve sinir sistemi kaynaklı vertigo olabilir veya kulağa bağlı vertigo olabilir. Bunun haricinde göze ve sistemik bozukluklara bağlı daha nadir görülen vertigo çeşitleri de vardır. Ancak hastaların bizlere en sık başvurdukları vertigo çeşitleri ya beyin ve sinir sistemi kaynaklı ya da kulağa bağlı olanlardır” diye konuştu.
“Neden kaynaklandığı belirlenmelidir”
Vertigonun neden kaynaklandığının ayrımının iyi yapılması gerektiğini belirten Kahveci, “Beyin ve sinir kaynaklı mı yoksa kulak kaynaklı mı olduğunun anlaşılması lazımdır. Baş dönmesi şikâyetiyle hastalarımız genelde KBB veya Nöroloji uzmanlarına başvururlar. Her iki bölüme de baş dönmesi şikâyetiyle sık hasta gelir” dedi.
“Baş dönmelerinin kimileri kısa sürerken, kimileri de uzun sürer”
Kendilerine baş dönmesi şikâyetiyle başvuran hastalara buna eşlik eden başka şikâyetler olup olmadığını sorduklarını kaydeden Kahveci, “Kulak çınlaması, işitmede azalma, kulakta basınç hissi veya baş hareketleriyle baş dönmesinin artması varsa bu baş dönmesinin nedeni kulağa bağlıdır. Kulak nedenli baş dönmelerinin kimileri kısa sürerken, kimileri de uzun sürer” diye konuştu.
AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programına dinleyiciler de yoğun sorularıyla katıldılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır