passo
Vurulduk Ey Halkım Unutma bizi

Vurulduk Ey Halkım Unutma bizi

24 Ocak tarihe kara bir gün olarak geçti. 22 yıl önce Gazeteci Uğur Mumcu menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybetti. Cesur bir yürek ve usta bir gazetecinin katilleri hala bulunamadı. Bir yazısında, ‘Cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan insanın böyle bir toplumda mezar taşı gibi suskunluk simgesi olmamasıdır’ diye yazan Mumcu, bedenen […]

24 Ocak tarihe kara bir gün olarak geçti. 22 yıl önce Gazeteci Uğur Mumcu menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybetti. Cesur bir yürek ve usta bir gazetecinin katilleri hala bulunamadı. Bir yazısında, ‘Cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan insanın böyle bir toplumda mezar taşı gibi suskunluk simgesi olmamasıdır’ diye yazan Mumcu, bedenen aramızda olmasa da 21 yıldır hiç unutulmadı ve hiç unutulmayacak. Sevenlerinin gönlünün en özel köşesinde hatırlanmaya devam edecek. Mumcu, çağdaş ve Atatürkçü bir insandı.

 

SÖZÜM ONA GAZETECİLER CİRİT ATIYOR

Ülkemizin çağdaş, şeffaf ve çoğulcu bir katılımla yönetilmesini isterdi. Yazılarında hep bunları belirtti. Gericiliğe, cehalete, geri bırakılmışlığa hiç tahammülü yoktu. Mumcu katledildiğinde toplumumuz ayağa kalktı ve Mumcu’ya sahip çıktı. Ankara’da düzenlenen cenaze törenine milyonlar katıldı. Halk az okunan bir gazetenin çok bilinen yazarının kendisi için savaştığını biliyordu ve bu durumu cenaze töreninde gördük. Günümüzde basında da iyi yazarların önüne kötü yazarlar geçiyor ve demokrasinin sistemini bozuyor. Başbakan ve bakanlardan talimat alan sözüm ona gazeteciler cirit atıyor. Gazetecilik yapmak yeri, ne yalakalık, uşaklık yapmayı tercih edenler artıyor. Eleştirmek yerine baş sallayan kabullenen gazeteciler çoğalıyor. Efendilerinin sağladığı imkanlar sayesinde villalarda oturan lüks araçlara binen cepleri hesapları dolar dolu gazeteciler var.

 

ÇAĞDAŞLIĞA BİR ANLAMDA İMZA ATMIŞTI

Mumcu kalitesinde gazetecilere ekranlar kapandı. Köşeler elerinden alındı, işten atıldı. Yetmedi hapislere atılanlarda oldu. Uğur Mumcu hayatında para için bir şey yapmış mıdır? Hayır. Hayatında mevki ve makam için bir şey yapmış mıdır? Hayır. Doğru ve dürüst bir insandı. Hep dik durdu. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz sözü ile yola çıkan usta kalem, yürekli yazıları ve kitapları ile çağdaşlığa bir anlamda imza atmıştı. Yolsuzluk dosyaları uzmanlık alanıydı. Kuyumcu titizliği ile hukukçu kimliği ile araştırdığı dosyaları kamuoyu ile paylaşırdı. Gündemdeki 4 bakan yolsuzluğu olayında Mumcu ve Mumcu gibi basın mensuplarının çoğunlukta olduğu ülkede böylesine ucuz kapatılmaya çalışılmazdı. Her gün yeni belgeler, yeni dosyalar gündeme düşerdi. Yazımızı Uğur Mumcu’nun ‘Vurulduk Hey Halkım Unutma Biz’ şiirinin son bölümü ile bitirelim:

 

UNUTMA BİZİ

Bizi öldürenler, bizi asanlar, bizi sokak ortasında vuranlar,

ağabeyimiz, babamız yaşındaydılar.

ya bu düzenin kirli çarklarına ortak olmuşlardı,

ya da susmuşlardı bütün olan bitenlere.

öfkelerini bir gün bile karşısındakilere

bağırmamış insanların gözleri önünde öldürüldük.

hukuk adına, özgürlük adına, demokrasi adına.

batı uygarlığı adına, bizleri bir şafak vakti ipe çektiler.

korkmadan öldük ey halkım, unutma bizi…

bir gün mezarlarımızda güller açacak

ey halkım, unutma bizi.

bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak

ey halkım unutma bizi…

özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz

şimdi hep birlikteyiz

ey halkım, unutma bizi…

Ne diyorduk:

Tarihin en güzel yerinde son sözü inanan ve direnenler söyler…

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır