Yalçınkaya keçe sanatını anlattı

Yalçınkaya keçe sanatını anlattı

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Kültür Bakanlığı Keçe Sanatçısı Gülenay Yalçınkaya konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Yalçınkaya çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Geçtiğimiz hafta Ankara’da yapılan Ege İlleri Tanıtım Günleri’nde Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün standında yer alarak keçe sanatıyla ilgili ürünlerini sergilediğini kaydeden Yalçınkaya, “Standımıza yoğun bir […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Kültür Bakanlığı Keçe Sanatçısı Gülenay Yalçınkaya konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Yalçınkaya çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

Geçtiğimiz hafta Ankara’da yapılan Ege İlleri Tanıtım Günleri’nde Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün standında yer alarak keçe sanatıyla ilgili ürünlerini sergilediğini kaydeden Yalçınkaya, “Standımıza yoğun bir ilgi vardı. Hem Ankara’da yaşayan hemşerilerimiz hem de diğer illerden gelenler keçe ürünlerimizi gözlemlediler. Standımızda ziyaretçilerimize keçenin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak da gösterdik. Özellikle gençlerimiz geleneksel keçemizin nasıl yapıldığına büyük ilgi gösterdiler. İlimizin tanıtımı adına güzel bir etkinlik oldu. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Benim de kertikli keçeleri anlattığım bir bildirim yer aldı”

Geçtiğimiz ay Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu ile İsveç’te bir toplantıya katıldığını söyleyen Yalçınkaya, “Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu 1955’de Ord. Prof. Dr. Fuat Köprülü’nün kurucu başkanlığında kurulmuş bir kurum. Şu anda hemşerimiz İrfan Ünver Nasrattınoğlu başkanlığını yürütüyor. Kurum tarafından halk kültürünün araştırılması konusunda hem yurtiçinde hem de yurtdışında çalışmalar yapılıyor. İsveç’te düzenlenen program Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumuydu. Bu programda birbirinden değerli bildiriler sunuldu. Benim de kertikli keçeleri anlattığım bir bildirim yer aldı. Kertikli keçe Afyonkarahisarlı keçecilerimizin çok güzel yaptıkları bir keçe çeşididir. Bu keçe çeşidi ile ilgili tarihe bir not düşmek istedim. Orada açılan keçe sergimde bir adet kertikli keçe ürünümde vardı. Ayrıca ipek üzerine yaptığım bir keçe çalışmamda yer aldı. Elimden geldiğince geleneksel keçe sanatıyla ilgili çalışmaları orada da meraklılarına sundum. Sergideki kertikli keçe çalışmamı, yapım aşamalarını tek tek fotoğraflayarak ortaya koydum. Böylece katılanlar üretim aşamasını da gözlemlemiş oldular” diye değerlendirmede bulundu.

Keçenin kaba bir malzeme olduğunu ama estetik dokunuşlarla bir sanat haline geldiğini belirten Yalçınkaya merakı olan herkesin keçeyi öğrenebileceğini belirtti.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Yalçınkaya yayın dolayısıyla teşekkür etti. Akar ise Yalçınkaya’nın başarılı çalışmalarının devamını diledi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır