passo
“Yapılacak spora göre ayakkabı giyilmelidir”

“Yapılacak spora göre ayakkabı giyilmelidir”

Gün FM’de yayınlanan Ayak Sağlığı programının Ocak ayı bölümü dinleyenlerle buluştu. İstanbul Ayak Sağlığı Yetkilisi Podolog Anka Tülay Kıran’ın konuşmacı olarak katıldığı programda spor ve sporcunun ayakkabı seçimi konusu işlendi. “Amatör veya profesyonel yapan kişilerde koşu ve uzun yürüyüşler sonucu tırnak boşalması olabilir” diyen Podolog Anka Tülay Kıran, “Giyilen ayakkabının dar ya da sert derili […]

Gün FM’de yayınlanan Ayak Sağlığı programının Ocak ayı bölümü dinleyenlerle buluştu. İstanbul Ayak Sağlığı Yetkilisi Podolog Anka Tülay Kıran’ın konuşmacı olarak katıldığı programda spor ve sporcunun ayakkabı seçimi konusu işlendi.
“Amatör veya profesyonel yapan kişilerde koşu ve uzun yürüyüşler sonucu tırnak boşalması olabilir” diyen Podolog Anka Tülay Kıran, “Giyilen ayakkabının dar ya da sert derili olması, kişide basış bozukluğu olması halinde batık tırnak ve nasır görülebilir. Bu gibi durumlarda baskıyı azaltacak tabanlık tercih edilmeli ve giyilen ayakkabılarda ayağı sıkmamalı, geniş olmalıdır. Profesyonel sporcular hayatlarını uğraştıkları spordan kazandıkları için, ayakları ne kadar sağlıklı ise aktif olup performansları o derece artacaktır. Ayaklarındaki problemin ana kaynağı yanlış ayakkabı seçimidir. Profesyonel veya amatör sporcular ayaklarını darbe ve travmalardan koruyan ayakkabıları tercih etmelidirler” şeklinde konuştu.
“Yürüme sırasında ayaklara vücut ağırlığının 3-4 katı yük biner”
Yürüme sırasında ayaklara vücut ağırlığının 3-4 katı yük bindiğini belirten İstanbul Ayak Sağlığı Yetkilisi Podolog Anka Tülay Kıran, “Bu yük koşma ve sıçrama hareketiyle 5-6 kat daha artmaktadır. Burada en önemli nokta sporcunun veya amatör sporcunun ayak ark kavisinin anatomik yapıya uygun ve bozulmamış olması çok önemlidir. Çünkü bu yükleri ayağın arkı en iyi şekilde, yük dağılımını ve tutunmayı sağlar. Yapılacak spora göre ayakkabı giyilmelidir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır