passo
“Yaşlanma ve menopoz idrar kaçırmanın başlıca nedenleridir”

“Yaşlanma ve menopoz idrar kaçırmanın başlıca nedenleridir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu programa AKÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bekir Serdar Ünlü konuk olarak katıldı. “Yeni binamızda tam kapasite hizmet veriyoruz” Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinin yeni yerine taşındığını […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu.

AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu programa AKÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bekir Serdar Ünlü konuk olarak katıldı.

“Yeni binamızda tam kapasite hizmet veriyoruz”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinin yeni yerine taşındığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Bekir Serdar Ünlü, “Yeni yerimizde poliklinik kapasitemiz genişledi. Kadın Hastalıkları ve Doğum daha mahremiyet isteyen bir bölüm olduğu için yeni binamızda hastalarımız daha rahat ediyor. Biz hekimlerde daha geniş bir alanda çalışabilme imkânına kavuştuk. Yeni binamızda çeşitli teknik altyapılarımızda tamamlandı. Tam kapasiteyle hastalarımıza hizmet veriyoruz. Hemen hemen her dalda bir hocamız mevcut. Kadın Doğum alanında yapamadığımız bir ameliyat, girişim, yaklaşım veya tedavi yok. Hepsini de gerçekleştiriyoruz” diye bilgi verdi.

“Halkımız bu konuda çok bilinçli ve bilgili değil”

Kadınlarda görülen idrar kaçırma hastalığıyla ilgili bilgiler veren Ünlü, “Bu durum kişi için sosyal ve hijyenik bir problem ortaya çıkardığında hastalık tanımlanır. Bu hastalık kadınlar arasında yüzde 20 civarında görülmektedir. Görülme sıklığı açısından ülkemizde menopoz sonrası bu hastalığın yüzde 50 oranına yaklaştığına dair araştırmalar var. Menopoza girmiş iki kadından birinde bu şikâyet olabiliyor. Halkımız bu konuda çok bilinçli ve bilgili değil. Bu hastalığı bir problem olarak görmüyor, yaşlanmanın bir belirtisi olarak görüyorlar. Tedavi edilebilecek olan durumu sürekli görmezden gelerek, erteliyorlar. Utanma da işin içine giriyor. Oysa hekime başvurulduğunda bu hastalık tedavi edilebilir” diye bilgi verdi.

“Başlıca nedenleri yaşlanma, menopoz, şişmanlık ve zor doğumlardır”

Yaşlanma ve menopozun idrar kaçırmanın başlıca sebeplerinden olduğunu söyleyen Ünlü, “Bunun yanında obezite, doğum sayısı ve şekli, karın içi basıncı arttıran hastalıklar, geçirilmiş bazı ameliyatlar ve kullanılan ilaçlar idrar kaçırma hastalığını kolaylaştırır. Ancak başlıca nedenleri yaşlanma, menopoz, şişmanlık ve zor doğumlardır. Tedavisi cerrahi olabildiği gibi ilaçla da tedavi edilebilir. Ayrıca fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemiyle de tedavi edilebilir. Hastalığın tipine ve derecesine göre bir tedavi seçeneği mevcuttur” şeklinde değerlendirmede bulundu.

AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır