passo
“Yaşlılar başımızın tacıdır”

“Yaşlılar başımızın tacıdır”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yaşlı Bakım Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Ayten Küçük konuk oldu. “Dünyada eğitim ve gelir düzeyindeki yükselme, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolü gibi etkenler beklenen yaşam süresinin artmasına neden olmuştur” diyen Küçük, “Gelişmiş ülkelerde daha belirgin […]

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yaşlı Bakım Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Ayten Küçük konuk oldu.

“Dünyada eğitim ve gelir düzeyindeki yükselme, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolü gibi etkenler beklenen yaşam süresinin artmasına neden olmuştur” diyen Küçük, “Gelişmiş ülkelerde daha belirgin olan yaşlanma olgusu, artık gelişmekte olan ülkeler açısından da önem kazanmakta olup ülkemizde yaşlı nüfus giderek artmaktadır. Yaşlı nüfusun artan oranı yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesini gerektirmektedir. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla “18–24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası” olarak anılmakta ve bu tarihlerde etkinlikler yapılmaktadır. Bizler de bu hafta nedeniyle okulumuzda etkinlik düzenledik. Yaşlılarımızın yaşam kalitesinin arttırılması ve korunması amacıyla,  düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz alışkanlığı, kısa ve uzun dönemde sağlıklı yaşlanmanın en önemli belirleyicisidir. Fiziksel aktivite, ileri yaşlarda hastalıkların görülme sıklığını önlemeye çalışarak sağlıklı yaşlanma için en önemli unsurlardan birisidir” diye konuştu.

“Yaşlılarımız toplumumuzun önemli yapı taşlarıdır”

“Milli değerlerimiz ve kültürümüzün bizlere en büyük mirası olan yaşlılarımız, yaşadıkları hayat tecrübeleri ile toplumumuzun önemli yapı taşlarıdır” diyen Küçük, “Yaşlılarımıza rahat bir hayat sunmak, yaşadıkları sıkıntıları ortadan kaldırmak, mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamlarını sürdürmek bizlerin en büyük görevlerinden birisidir. Yaşlılarımızın sadece bu hafta değil daima başımızın tacı olduğunu özellikle vurgulayarak, sağlıklı ve mutlu bir yaşam geçirmelerini temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Üniversite tercihi yapacaklara da seslenen Küçük, Yaşlı Bakım bölümünü tercih edebileceklerini söyledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır