passo
Yaygın konuştu yerel dinledi

Yaygın konuştu yerel dinledi

Hafta başında Yerel medya Çalıştayında yapılan konuşmaları fazlaca yorum ve detaya girmeden paylaşmıştım. Bugün ise haber ayrıntıda gizlidir düsturu ile ayrıntıları paylaşmak isterim. Beş saati aşan bir yolculuk sonrası otele ulaştık. Otel odasına girdim. Balkona çıktığımda havuz, deniz ve yanmış çam ormanlarını gördüm. O yangın felaketinde en fazla yara alan otellerin birisindeydik. Odaya çam kokuları […]

Hafta başında Yerel medya Çalıştayında yapılan konuşmaları fazlaca yorum ve detaya girmeden paylaşmıştım.
Bugün ise haber ayrıntıda gizlidir düsturu ile ayrıntıları paylaşmak isterim.
Beş saati aşan bir yolculuk sonrası otele ulaştık. Otel odasına girdim. Balkona çıktığımda havuz, deniz ve yanmış çam ormanlarını gördüm. O yangın felaketinde en fazla yara alan otellerin birisindeydik. Odaya çam kokuları geliyordu. Mavi ve yeşilin en güzel görüntüsü tan yeri ağarırken çam parfümü ile huzur veriyordu.
Cuma günü dinlendik. Yurdun dört bir köşesinden gelen medya mensupları ile sohbet ettik.

Çalıştay sonuç bildirgesi eksik
Cumartesi kahvaltı sonrası çalıştayın olacağı bir başka otele transfer edildik Marmaris Belediyesi’nin araçlarıyla.
Salon girişinde katledilen 100 ü aşkın gazetecinin fotoğrafları karşılıyordu bizi.
Bize tahsis edilen 9 nolu yuvarlak masaya geçtik. Mili Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, İsmet Başer Artvin Cemiyet Başkanı) Yılmaz Arak(Düzce Başkanı), Hakan Bakar (Sivas ) vardı masamızda.
TV-Radyo-Gazete ve internet medyasından farklı illerden gelen gazetecilerin oluşturduğu 26 karma masa oluştu salonda.
Konuşmacılar listesine baktığımızda Tele1, Halk TV, Cumhuriyet, Karar Gazetesi temsilcileri RTÜK üyeleri,Ekonomi Derneği Başkanları, Gazeteciler Cemiyeti ve sendika temsilcilerinin oluşan yaygın medyadaki isimleri gördük.
Şimdi bu tabloya baktığımızda yerel medya çalıştayında yaygın medya konuşacak yerel medya dinleyecek çıkıyordu. Kısmen öylede oldu.
Aslında yerel medyadan bir gazeteci, bir televizyoncu bir radyocu ve bir internet sahibi ayrı ayrı konuşması hatta bu konuda Atilla Sertel, Tuncay Özkan ve Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşüp birinci ağızdan sıkıntıları anlatması lazımdı.
O olmadı ama talebimiz üzerine soru/cevap kısmı eklendi programa.
Pazar günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yerel medyadan gelenlerin sorularına tek tek cevap verdi. Sanırım 21 farklı soru geldi.
Ancak sonuç bildirgesine baktığımızda can alıcı konuların atlandığını görüyoruz. Telif ücretlerinin radyolardan Şubat ayında bir yılık olarak peşin tahsil edilmesi, TV ve radyolardaki ücretsiz ama zorunlu yayınların yaptırılması, medyadaki elektrik giderlerine en azından sanayi kullanım ücreti tarifesine düşürülmesi, medyanın krediye ulaşmasında kolaylık ve indirimli faizle kredi sağlanması ile tüm medyanın cihaz yenilenmesinde teşvik sağlanması, vergilerdeki artış gibi konular atlanmıştı.sonuç bildirgesinde.

Gazeteciler yorgun ve yaşlı
Bir başka dikkat çeken konu çalıştaya katılan 300’den fazla medya mensubuna baktığımızda yaş ortalaması oldukça yüksekti. Kadın gazeteci yok denecek kadar azdı.
Birçoğu meslekten emekli olmuş hani derler ya ‘Unu eleyip, eleği asmıştı’
Tabii ki tecrübe önemli fakat alanda olmak bizzat haberin içinde olmak daha elzemdir.
Buradan anlıyorum ki gazeteciler örgütünde yaygın ve yerel fark etmiyor yaş almış insanlar daha fazla.
Aslına bakarsak STK’ları ve siyasi partileri koltuğuna yapışanlar olarak eleştiren gazetecilerinde koltuğa yapışıp kaldığını gördüm.10/15 hatta 20 yıldır bulunduğu ilin Gazeteciler Cemiyeti koltuğunda oturanları bu salonda yeniden gördüm.
Doğrusu gazetecilerde dahil STK ve siyasi partilerde yaş, cinsiyet ve görev süresi kotası konulması lazım.

Gala Gecesinde Afyon Rüzgarı
Cumartesi akşamı gala yemeği vardı. Biz Manisa Gazeteciler Cemiyeti ekibiyle aynı masada yer aldık. Afyonlu Aladdin Yakın ve TGC Genel Başkanı Yılmaz Karaca ile hasret giderdik.
Gala gecesi canlı müzik eşliğinde devam etti. Bu arada Afyonlu olan Yılmaz Karaca ve Erdoğan Kahya Emirdağ türküsünü söylemek için sahneye çıktı. Saz heyetinin bocaladığını gören Hakan Dilek gitti udu aldı. Dilek çaldı Kahya ve Karaca söyledi. Hoş bir anı bıraktılar geceye.
Pazar günü yapılan konuşmalarda RTÜK üyeleri RTÜK uygulamalarını eleştirdi.
Sonrasında Mili Gazeteden Mustafa Kurdaş ‘Gazeteci istediği algıyı oluşturur. Ama akıl ve vicdan sahibi olması lazım’ diyordu konuşmasında.

Yerel Basına Bir Nefes
Salona ve cumartesi gününe tekrar dönelim. Biz 9 nolu masa heyeti olarak yazılı görsel, işitsel, dijital ve internet medyanın sorunlarını içeren 8 maddelik raporumuzu masadaki ekibimizle yazdık Ayrıca Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti olarak aylar önce hazırladığımız ve ilimiz milletvekilleri ile siyasi parti il başkanlarıma da verdiğimiz AGC raporunu da teslim ettim.
Bu arada İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis kararlarının 2 yıldır yerel gazetelerde ücretli 15 günde bir yayınlanması konusunda eksik olan bir konuya katkı verdik.
Belediye hizmetlerini ve şeffaflığı içeren bu uygulama önemli ama eksik.Gazetece meclis kararlarının gazetelerde yayınlanması yetmez. O ildeki televizyon ve radyoların hatta sıra ile olsa da internet sitelerinin de tiraj izlenme, dinlenme ve tıklanma oranları da dikkate alınarak bu uygulamaya dahil edilmesini talep ettik.
Çalıştayda bu konu üzerinde daha detaylı bir çalışma yapılarak tüm CHP’li belediyelerin bu uygulamaya başlayarak yerel basına bir nefes verileceği açıklandı.

Taytak Yerel Basına Desteğin Altını Çizdi

Yukarıda açıkladığım ve önemsediğim bu konuyu çalıştay dönüşü bilgi almak adına arayan Afyonkarahisar MHP Milletvekili Mehmet Taytak’a anlattım.
Vekil Taytak, uygulamanın önemli ve yerel basına katkı sağlayacağını söyleyerek ‘Cumhur ittifakı belediyelerine ve başta Afyonkarahisar Belediye Başkanı Sayın Zeybek’e bu talebi ileteceğim. Diğer Ak Partili üç vekil arkadaşımla konuyu istişare edelim.. Bu veya başkaca bir uygulama ile Afyon basınına katkı ve destek verilmeli’ dedi.
Malum geçtiğimiz günlerde CHP Milletvekili Burcu Köksal da mecliste bir konuşma yaparak yerel basın meseleleri gündeme getirmişti.
Eksiği fazlası ile iki gün süren bir çalıştay sona erdi. Bu ve benzeri toplantılar eksikte olsa önemlidir.
Doğru düzgün dürüst basına herkesin ihtiyacı var. İktidar yaptığı, yapacağı hizmetleri veya eksik kalan çalışmaları medya aracılığı ile ulaştırıyor.Muhalefet sesini basın aracılığı ile duyuruyor.
Her daim söylüyoruz ya özgür basın demokrasinin aynasıdır. Basının sesi gür çıktıkça demokrasi büyür.
Ama basında halkın sesi,kulağı ve sesi, olmak zorundadır.
Mutlu ve aydınlık yarınlara…

İsmail AKAR

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır