passo
“Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz”

“Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında içinde yaşadığımız kara kış şartlarında artan doğalgaz ve elektrik faturaları ekseninde enerji konusu değerlendirildi. Programda yerli ve milli enerji kaynaklarına yönelmenin önemine değinen yorumcular enerjinin dikkatli ve tasarruflu kullanılması gerektiğinde birleştiler. “Karakış cüzdanları yakıyor” Kış şartları nedeniyle artan faturalara değinen Gazeteci İsmail Akar, “Bir kafeterya sahibiyle görüştüm. Bu esnafımız […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında içinde yaşadığımız kara kış şartlarında artan doğalgaz ve elektrik faturaları ekseninde enerji konusu değerlendirildi. Programda yerli ve milli enerji kaynaklarına yönelmenin önemine değinen yorumcular enerjinin dikkatli ve tasarruflu kullanılması gerektiğinde birleştiler.

“Karakış cüzdanları yakıyor”

Kış şartları nedeniyle artan faturalara değinen Gazeteci İsmail Akar, “Bir kafeterya sahibiyle görüştüm. Bu esnafımız 4 bin TL gelen elektrik faturasının 14 bin TL’ye çıktığını söyledi. Bir bankacı tanıdığım ise doğal gaz faturasının ise iki katına çıkarak 800 TL geldiğini ifade etti. Karakış cüzdanları yakıyor. Artan enerji giderleri özellikle küçük işletmeleri oldukça zorluyor. Birçok kişi artan gıda fiyatlarını söylüyor. Aslında elektrik ve doğal gaz faturaları daha fazla cep yakıyor. Keşke yerli ve milli enerji kaynaklarını kullanabilsek. Enerjide neden dışa bağımlıyız? Kendi kaynaklarımızı kullandığımız AFJET ve SANJET gibi örnekler daha da çoğalmalı. Kendi enerji kaynaklarımızı kullanabildiğimizde sıkıntılar azalır. Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz” diye konuştu.

“İnsanlar enerjide tasarrufu öğrenmeli”

Isınmada izolasyonun önemine değinen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “İzolasyon yoksa gider daha artıyor. Bu yüzden konut ve işyerlerinde bu konuya önem vermeliyiz. Doğalgaz pahalı bir kaynak. Yabancı ülkeden geliyor ve sürekli fiyatı artıyor. İnsanlar enerjide tasarrufu öğrenmeli ve yenilenebilir enerjiye yönelmeli. Biz ülke olarak yenilenebilir enerjide iyi durumdayız. Güneş enerji paneli üreten sayılı ülkelerden biriyiz. Evlerin çatısı uygunsa müracaat ederek kendi elektriğinizi üretebiliyorsunuz. Şirket size yetki veriyor ve kullandığınız elektriğe göre ya siz şirkete ya da şirket size ödeme yapıyor. Güneş enerji santralinin 17 bin dolar gibi bir maliyeti var ve 7 yılda kendini amorti ediyor. Bolvadin Organize Sanayi Bölgesi’nde kendi elektriğini üretmek için 21 yatırımcının başvurduğunu öğrendim. Bunlar işletmelerinin çatısında elektrik üretip satıyorlar ve üretilen fazla enerjiyi devlet satın alıyor” dedi.

“Enerjide yerli ve milli kaynaklarımıza yönelmeliyiz”

Hiçbir şeyde dışa bağımlı olmanın iyi olmadığını söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Ancak maalesef birçok konuda dışa bağımlıyız. Bundan dolayı da fiyatlar çekilmez bir halde. Doğalgaz faturaları 500 TL’den aşağı gelmiyor. Bunun ciddi bir bölümü KDV’ye gidiyor. Bunu almasanız ne olur? Gönlüm yerli enerji kaynaklarını kullanmaktan yana. AFJET bu anlamda çok önemli. Geçmişte barajlar yapılırken bazı emperyalist ülkeler bu hizmeti yapan hükümetleri sabote etmiş ve engellemeye çalışmışlardı. Ülkemiz kadar çok güneş alan ülke çok azdır diye düşünüyorum. Güneş enerjisinden keşke her ev ve işyeri elektrik üretebilse. Bunun için gerekli şartlar yerine getirebilse. Enerjide ve her üründe yerli ve milli kaynaklarımıza yönelmeliyiz” şeklinde konuştu.

Basın Odası’nda Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti’nce düzenlenen gala gecesi değerlendirilerek başta Fatih Gümüş olmak üzere vefat eden gazeteciler de hayırla yad edildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır