passo
Yerel Seçime Doğru

Yerel Seçime Doğru

YEREL SEÇİME DOĞRU Yerel seçim hazırlıkları başladı. Ülke genelinde Ak Parti ile MHP arasındaki ittifak görüşmeleri devam ediyor. Öte yandan bu ittifaka karşı Saadet Partisi, İYİ Parti ve CHP arasında ittifak yapılması da bekleniyor. Bu ittifak çalışmalarının sonucunu önümüzdeki süreçte göreceğiz. Fakat şimdiden bakıldığında MHP Manisa, Adana ve Mersin’i istiyor.Karşılığında ise Ankara, İzmir ve İstanbul […]

YEREL SEÇİME DOĞRU

Yerel seçim hazırlıkları başladı. Ülke genelinde Ak Parti ile MHP arasındaki ittifak görüşmeleri devam ediyor. Öte yandan bu ittifaka karşı Saadet Partisi, İYİ Parti ve CHP arasında ittifak yapılması da bekleniyor.
Bu ittifak çalışmalarının sonucunu önümüzdeki süreçte göreceğiz. Fakat şimdiden bakıldığında MHP Manisa, Adana ve Mersin’i istiyor.Karşılığında ise Ankara, İzmir ve İstanbul da AK Partiyi destekleyeceğini deklare ediyor.
Bazı büyükşehirlerde olan ittifak Afyonkarahisar’da olması zor görünüyor.Ki her iki partide Anadolu etkili oya sahip.Öte yandan AKP sözcüsü Ömer elik açıklamasına bakıldığında her seçim bölgesinde ak Parti aday çıkaracak.
Afyonkarahisar merkezde altı ay öncesinden baktığımızda her siyasi partinin kendi adayı ile yola çıkacağı umuluyor ve bekleniyor.
Siyasi partilerin ilimizdeki yapılarına baktığımızda:

Ak Parti de en güçlü isim Çoban
Ak Parti Afyonkarahisar’da kongresini geçen yıl yaptı. Yönetimini de belirledi. Genel seçimlere gidildi. Genel seçimlerde beklediği oyu alamadı. Üç milletvekili vardı. Milletvekili 5 ten 6’ya çıkmasına rağmen tekrar üç milletvekili kazanabildi.
En önemli markası Veysel Eroğlu ise bu dönem artık bakan değil. 10 yıldır bakan olan Eroğlu seçimlerde Ak Parti’ye ilimizde önemli katkı sağladı. Bakan olması hasabi ile iki dudağından çıkan yardım ve yatırımlar anında ilimize, ilçelere hatta beldelere geliyordu.
İşte böylesi bir durumda Afyonkarahisar’da en güçlü aday 3. Dönem için yola çıkan Burhanettin Çoban. Teşkilatın içinden gelen ve İl Başkanlığı görevlerine bulunan ve 10 yıldır da başkanlık koltuğunda oturan Burhanettin Çoban’ın yine en büyük destekçisi Veysel Eroğlu. Bu arada diğer milletvekilleri Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven adaylığı konusunda Çoban’ın yanında ve arkasında durduklarını açıklamıştı.
Ancak Çoban dışında başka bir isimin de aday gösterilmesi halinde itiraz etmeyeceklerini düşünüyorum.
Burada ki kıstas anket sonucu, kaynakların bütçenin verimli kullanılıp kullanılmadığı Ve başkan adayının vatandaşlar ile olan diyalogu.
Başkan Burhanettin Çoban anket sonuçlarında başarılı çıkar. Bütçenin akılcı kullanılması konusunda bir iki harcama dışında sorun yok. Ancak vatandaşlarla istişare ve piar konusunda sıkıntı var. İşte son bir iki ay içinde Başkan Burhanettin Çoban’ın bu açığını ivedilikle kapatması gerekir.

MHP de Taytak Ağırlığı
MHP bir milletvekili ile girdiği genel seçimlerde kıl payı da olsa bu seçimde de TBMM’ye Mehmet Taytak’ı gönderdi. Önceki yerel seçimlerde Fatih Çetinkaya’nın başkan adaylığında hatırı sayılır bir oya ulaştı. Doğal olarak İl Genel Meclisinde ve Belediye meclisi üyelerini de seçtirdi.
Şimdi MHP’de iki dönem önce Milletvekili olan Kemalettin Yılmaz aday adaylığını açıkladı. Yılmaz dışında başka alternatiflerde devam ediyor. MHP’de tek söz sahibi ilimiz için Milletvekili Mehmet Taytak. Genel merkez tarafından da güvenilen bir isim olan Taytak il,ilçe ve beldelerde belirleyen olacaktır. MHP içinde olan köyleri ve beldeleri iyi tanıyan Vekil Taytak partisinden aday olacak kişi ve seçimlerde alacakları oy sayesinde bir anlamda kendisinin de karnesini almış olacak.
İşte bu veriler ışığında Kemalettin Yılmaz dışında başka bir adayın çıkacağı MHP’de kesin gibi.

CHP toparlanması lazım
CHP’ye gelelim. Nevzat Ercan başkanlığında yeni yönetim görevi aldı. Her ne kadar Olağan üstü Kurultay beklentisi olsa da CHP yerel seçimlere 6 ay gibi kısa zaman kalmasından dolayı MYK’nın alacağı bir kararla kongresini yerel seçimler sonrasına bırakabilir.
Genel seçimlerde Afyonkarahisar’da CHP’nin oyunun 5 bin civarında düştüğünün de altını çizmek lazım.
CHP’de gruplaşma ve hizipleşme devam ediyor. Milletvekili Burcu Köksal kendisine yakın isimlerden bir yönetim oluşturdu. Merkez,ilçeler ve beldeler dahil 59 seçim bölgesinde Belediye Başkan Aday, İl Genel ve Belediye meclis adayları çıkacak.
CHP’nin belediye meclisinde üyesi yok. İl Genel meclisinde ise sadece iki üyesi var.
Ve önceki yerel seçimde 18 ilçeden yalnızca 4 ilçede seçimi kazanmıştı.
Vekil Köksal ve yeni yönetimi hummalı bir çalışma bekliyor.
CHP Belediye başkanlığı için aday çıkartır. Öyle ki ön seçim olan CHP’de belediye başkan adayı olarak alana çıkmak vekillik yolunda avantaj sağlıyor.Önceki dönemde çok düşük oy alan Başkan Adayı Mehmet Ecer örneğinde olduğu gibi. Ecer Belediye Başkan adaylığı meyvesini akabinde gelen genel seçimde topladı. Ecer önseçimde hatırlanacağı gibi 2. sıraya gelmişti.
Şu anda konuşulan isimler arasında Eski İl Başkanı Yalçın Görgöz var. Bir önceki İl Başkanı Dr.Kemal Demirkırkan da belediye başkan adaylığına yakışır.

İYİ PARTİ de Koça’ın ayak sesleri
İYİ Parti ’ye gelince. İl Başkanı Erdal Gümüş’ten boşalan İl başkanlığına Mehmet İnkaya geldi. Genel seçimlerde DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ı listesinden TBMM gönderen İYİ Parti Afyonkarahisar’da ilgi gören bir parti.
Özellikle il merkezinde beklenilen oyun üstünde bir oy alan İYİ Parti de Uysal rüzgarı önemli. İYİ Parti için AK Parti’den adaylık isteyen Mahmut Koçak faktörü var. Koçak Ak Parti den aday olamazsa çalacağı tek kapı İYİ Parti olacaktır.
Seçimlere asılan Mahmut Koçak geçtiğimiz günlerde il merkezinde seçim ofisi kiraladığı bilgisini de ekleyelim.
Yani İYİ Parti Afyon’da Mahmut Koçak ile seçime girerse sürpriz olmaz.
Seçimlere 180 gün kala ilimizdeki siyasi hava böyle.
Bakalım gelecek neyi gösterir.
Mutlu ve aydınlık yarınlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır