passo
YGS öncesi son uyarılar yapıldı

YGS öncesi son uyarılar yapıldı

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Sınav Temel Lisesi Rehberlik Öğretmeni Tülay Durgut konukolarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Durgut Pazar günü yapılacak olan YGS öncesi öğrencilere önemli uyarılarda bulundu. Öğrencilere YGS öncesi mümkün olduğunca hazır, fast food yiyeceklerden uzak durmalarını tavsiye eden Durgut, “Sınav sabahı olumsuz bir durumla karşılaşmamak için […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Sınav Temel Lisesi Rehberlik Öğretmeni Tülay Durgut konukolarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Durgut Pazar günü yapılacak olan YGS öncesi öğrencilere önemli uyarılarda bulundu.
Öğrencilere YGS öncesi mümkün olduğunca hazır, fast food yiyeceklerden uzak durmalarını tavsiye eden Durgut, “Sınav sabahı olumsuz bir durumla karşılaşmamak için beslenmelerine dikkat etsinler. Ayrıca öğrenciler bu hafta uyku saatlerini düzenlemeliler. Veliler de bunu desteklemeli ve kontrol etmelidir. Her gün sabah 07.30-08.00 gibi lütfen kalkın ve akşam da 23.30-24.00 gibi uyuyun” diye konuştu.
“Sınav yerini, binayı mutlaka önceden görün”
Sınava 1-2 gün kala yapılması gerekenlerle ilgili tavsiyede bulunan Durgut, “Son 1-2 gün telefonlar kapatılsın. Sınav grubu ile yani arkadaşlarınızla bir araya gelmemeye çalışın. Çünkü bu stresi tetikliyor. Sınav için iyi dileklerini bildirmek isteyen akraba, tanıdık kişilerle aileler iletişimde bulunsun. Çünkü sınav adına söylenen her şeye öğrenciler tepki veriyorlar. Sınav yerini, binayı mutlaka önceden görün. Sınav sabahı panik yapmayın. Sınav evraklarını Cumartesi gecesinden hazırlayın. Sınavdan bir gün önce ders çalışmayı bırakalım. Kendimizi rahatlatacak, sınav stresini azaltacak şeyler yapalım. Arkadaşlarımızla sınav dışı şeyler konuşun. Mutlaka dışarı çıkın, eve tıkılıp kalmayın” şeklinde konuştu.
“Eksik yada hatalı sayfa olup olmadığına emin olun”
Sınav anında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili de konuşan Durgut, “En önemlisi sınavda görevli kişilerin uyarılarını dikkate alalım, dikkatlice dinleyelim. Çünkü önemli uyarılarda bulunuyorlar. Soru kitapçığı dağıtıldığında soru kitapçık numarasını cevap kağıdındaki ilgili yere kodlayın. Soru kitapçığının sayfalarını inceleyin. Eksik yada hatalı sayfa olup olmadığına emin olun. Kendinize matematikten şu kadar, Türkçeden bu kadar yapmalıyım gibi barajlar koymayın. Bu tarz düşüncelerle kendinizi şartlandırmayın. Panik olmayın. Heyecanlandığınızı fark ettiğinizde paniğe kapılmayın. Hissettiğiniz heyecanın doğal olduğunu ve sınava giren herkesin yaşayabileceğini düşünün” diye değerlendirmede bulundu.
Durgut programın sonunda YGS’ye girecek olan tüm öğrencilere başarılar diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır