passo
“Yıldırım Kemal Şehitliği’ni öğrencilerimiz mutlaka ziyaret etmeli”

“Yıldırım Kemal Şehitliği’ni öğrencilerimiz mutlaka ziyaret etmeli”

Gün FM’de yayınlanan Geçmiş Zaman Olur ki programının Mart ayı bölümü yayınlandı. Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ve Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sundukları programda Büyük Taarruz kahramanı Yıldırım Kemal  hakkında bilgiler paylaşıldı. “Yıldırım Kemal ismini duyduğum çocukluk yıllarımdan itibaren onu hep ulaşılmaz bir kahraman gibi gördüm. Hala da benim için öyledir” diyen Araştırmacı-Yazar Hasan […]

Gün FM’de yayınlanan Geçmiş Zaman Olur ki programının Mart ayı bölümü yayınlandı. Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ve Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sundukları programda Büyük Taarruz kahramanı Yıldırım Kemal  hakkında bilgiler paylaşıldı.

“Yıldırım Kemal ismini duyduğum çocukluk yıllarımdan itibaren onu hep ulaşılmaz bir kahraman gibi gördüm. Hala da benim için öyledir” diyen Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar, “1898 yılında İzmir’de Namazgah mevkiinde Abdullah Efendi Mahallesi’nde dünyaya gelen Yıldırım Kemal, emekli bir asker olan İzmir Nüfus Müdürü Hasan Askeri Bey’in oğludur. İlk tahsilini İzmir’de tamamladıktan sonra İstanbul Yüksek Baytar Okulu’nda okumuştur. Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla, 1916’da Yedek Subay Talimgahı’na girerek 1917’de yedek subay olur” diye konuştu.

“Sevdiklerini geride bırakarak Kuvayı Milliye’ye katıldı”

Yıldırım Kemal’in İzmir’in işgaline tanık olduğunu belirten Özpunar, “Anasını, babasını, kardeşlerini ve sevdiğini geride bırakarak Kuvayı Milliye’ye katıldı. Önce İzmir, Manisa, Aydın, Balıkesir ve Bursa çevresinde çete reisliği, daha sonra da Süvari Teğmen rütbesiyle 57. Tümen Emir Subaylığı ki bu sırada Denizli, Çal, Çivril savaşlarına katıldı. İnönü, Eskişehir, Sakarya muharebelerine katıldı. Bu muharebelerde gösterdiği yararlılık ve kimi gün 3 yere birden baskın düzenlemesi sebebiyle kendisine, ‘Yıldırım’ lakabı verildi. Sonrasında 5. Süvari Kolordusu 2. Süvari Alayı 3. Bölük Takım Komutanlığı ve Konya İnzibat Subaylığı görevlerinde bulundu” şeklinde bilgi verdi.

“27 Ağustos 1922 günü Yıldırım Kemal ve arkadaşları şehit oldular”

Büyük Taarruz’un başladığı günlerde Yıldırım Kemal’in hastalığı sebebiyle Konya’da Askeri Hastane’de yattığını kaydeden Özpunar, “Bağlı bulunduğu Konya Ilgın’daki Süvari Kolordusu’nun Büyük Taaruz’a katılmak için hareket ettiğini duyunca hastalığına aldırmadan hastaneyi terk ederek yol üstünde bir köylüden senet karşılığı aldığı atıyla birliğine yetişti. Amacı İzmir’e giren ilk süvari birliğinin arasında yer almaktı. Kendisini oğlu gibi seven Süvari Kolordu Komutanı Fahrettin Paşa’dan aldığı görev eski adı ile Küçükköy, bugünkü adıyla Yıldırım Kemal’deki tren istasyonuna baskın yaparak buradaki Yunan birliğini etkisiz hale getirmekti. 27 Ağustos 1922 günü Yıldırım Kemal ve arkadaşları bu kutsal vazife uğruna şehit oldular. Ruhları şad olsun” diye konuştu.

Aynı zamanda Rehber ve Alan Kılavuzu da olan Özpunar ilimizdeki tüm şehitliklerin özellikle öğrencilerimiz tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini vurguladı.

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir ise Yıldırım Kemal ve tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla andıklarını kaydetti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır