passo
“Yunus Emre demek sevgi ve hoşgörü demektir”

“Yunus Emre demek sevgi ve hoşgörü demektir”

Gün FM’de İlahiyatçı-Eğitimci Lokman Özkul’un hazırlayıp sunduğu Cuma Sohbeti programına Afyonkarahisar İl Müftüsü Sinan Kazancı konuk oldu. Kazancı programda Yunus Emre ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 2021 yılının UNESCO tarafından Yunus Emre yılı ilan edildiğini anımsatan İlahiyatçı-Eğitimci Lokman Özkul, “Bu durum hem ülkemiz hem de İslam alemi açısından bir kazanç. UNESCO gibi uluslar arası bir kuruluşun […]

Gün FM’de İlahiyatçı-Eğitimci Lokman Özkul’un hazırlayıp sunduğu Cuma Sohbeti programına Afyonkarahisar İl Müftüsü Sinan Kazancı konuk oldu.
Kazancı programda Yunus Emre ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
2021 yılının UNESCO tarafından Yunus Emre yılı ilan edildiğini anımsatan İlahiyatçı-Eğitimci Lokman Özkul, “Bu durum hem ülkemiz hem de İslam alemi açısından bir kazanç. UNESCO gibi uluslar arası bir kuruluşun 2021 yılını dünyada Yunus Emre yılı ilan etmesi olumlu bir gelişme. Bununla ilgili birçok programlar düzenleniyor. Yunus Emre’nin ilimiz için de ayrı bir yeri var. Sandıklı’da türbesi bulunuyor. Yine İhsaniye Döğer Emre Gölü’nde de Yunus Emre tekkesi var. Buraları ilimiz için çok önemli. Sözün özü birçok yerde olduğu gibi ilimizde Yunus Emre’den nasiplenmiştir” diye konuştu.
“Yunus Emre tüm dünyada kabul görmüştür”
Yunus Emre’nin sevgi ve hoşgörü dilinin önemine işaret eden Afyonkarahisar İl Müftüsü Sinan Kazancı, “1240’lı yıllarda Eskişehir’de dünyaya geldiği düşünülen Yunus Emre Türk ve İslam dünyasında, tüm dünyada tanınan bir isimdir. Yunus Emre deyince aklımıza ilk gelen sevgi ve hoşgörü olur. Yunus Emre’ye olan muhabbetimizden dolayı da birçoğumuzun ismi Yunus olmuştur. Yunus Emre Anadolu’da sevilmesinin yanı sıra tüm dünyada kabul görmüştür. Hatta birçok üniversitede ismine kürsü açılmış bir Türk büyüğüdür. Tabduk Emre’nin dergahında yetişmiş ve orada eğitim almıştır. İslam dünyasına büyük katkılar sağlamıştır. 82 yıl yaşadığı söyleniyor. Birçok ilimizde türbeleri var. Bu yerler arasında Sandıklı ilçemizde bulunuyor. Eserleri günümüze kadar gelmiştir. Tüm dünyada Yunus’un dizeleri okunuyor ve bizlere ışık tutmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.
Yunus Emre’nin tüm yönleriyle konuşulduğu programda yazdığı dizelerden de örnekler sunuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır