passo
Yüz yılın projesinden Afyon nasıl faydalanır?

Yüz yılın projesinden Afyon nasıl faydalanır?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ekonomi kurmaylarının hazırladığı Merkez Türkiye projesini Perşembe günü kamuoyu ile paylaştı. Kılıçdaroğlu, projeyi “yüzyılın projesi” diye niteledi. Daha önceki seçimlerde AKP projelerinin peşinden koşarak onları eleştiren CHP bu seçimde Emekliye iki maaş ikramiye, çiftçiye mazot 1,5 lira, asgari ücret bin 500 lira, konut yardımı, öğrencilere barınma imkanı gibi herkesi yakından ilgilendiren […]

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ekonomi kurmaylarının hazırladığı Merkez Türkiye projesini Perşembe günü kamuoyu ile paylaştı. Kılıçdaroğlu, projeyi “yüzyılın projesi” diye niteledi.
Daha önceki seçimlerde AKP projelerinin peşinden koşarak onları eleştiren CHP bu seçimde Emekliye iki maaş ikramiye, çiftçiye mazot 1,5 lira, asgari ücret bin 500 lira, konut yardımı, öğrencilere barınma imkanı gibi herkesi yakından ilgilendiren ekonomik projelerle seçmen karşısına çıkan CHP, yeni bir projeyi daha tedavüle sürdü: Merkez Türkiye Projesi. ‘Mega ticaret kentlerin’ kurulacağı ‘Merkez Türkiye Projesi’ oldukça önemli.

BU ŞEHİRLER, EKONOMİK ŞEHİR OLACAK
Karadeniz’le Akdeniz’i birleştirecek olan projeyi, Bülent Ecevit’in ‘köy-kent’ projesinini büyük olarak tanımlayabiliriz. Üreten şehirler kurulmasını vaat eden proje Afyonkarahisar ve komşu iller adına çok önemli bir fırsat. Önce projeyi kısaca özetleyip, ilimiz adına neden önemli olduğunu paylaşalım.
Mega kent. Özel bir yasayla kurulacak. Valisi olacak. Yönetimi büyük ölçüde sivil toplum kuruluşlarından olacak.
20 yılda tamamlanacak olan bu proje 200 milyar dolara mal olacak. 40 milyar dolarını kamu, 160 milyar doları özel sektör tarafından gerçekleşecek.
2 milyon 200 vatandaşımıza iş imkanı sağlayacak.
Kişi başına düşen milli geliri 30, 35 bin dolar olacak.

SİPARİŞ ALINDI MI AYNI GÜN MAL ALICI FİRMADA
2035 de tamamlanması beklenen bu proje üretici ile tüketici arasında mal ve hizmetlerin dolaşımında ara istasyon görevi olacak.
Diyelim ki… İmalatçı olarak bir malı üretiyorsunuz. Pazarı da hazır ama ulaşım çok zaman alıyor veya hızlı olursa maliyeti çok yüksek. En hızlı ulaşım havayolu ama oldukça pahalı. Karayolu da hızlı fakat pahalı. Tren yolu ucuz ama geç gidiyor. Deniz yolu da öyle üretilen mal alıcısına geç ulaşıyor. Ayrıca deniz yolu için limanlar lazım. Çin’de üretim yapan bir şirket Bakü’de bulunan alıcısına ürünü teslim etmek adına günlerce uğraşıyor. Türkiye’de bu firmanın deposu olacak. Sipariş alındı mı aynı gün mal alıcı firmada.

ÜNİVERSİTE KURULACAK, İŞYERLERİ KONUTLAR YAPILACAK
Bunun paketlenmesi, montajı, ambalajı ve yan sanayisi ise ülkemizde olacağından çok büyük bir girdiye kavuşacak. Yani dünya ticaretinden önemli bir pay alan ülke haline geleceğiz. Mega Kent olarak tespit edilecek yere yeni yatırımlar yapılacak. Üniversite kurulacak, işyerleri konutlar yapılacak.
İşte Türkiye konum itibari ile en iyi bölgede. Deniz ve hava limanları var. Karayolları iyi. Demiryolları hızla gelişiyor.
Bu projeyi lojistik projesi de diyebiliriz veya Afyon, Uşak, Manisa ve Kütahya illerini kapsayan Zafer Kalkınma Ajansının büyümüş hali veya da Organize Sanayi Siteleri gibi düşünebiliriz.
CHP bu mega kenti kuracağı yeri tam açıklamadı ama bazı ipuçları da veriyor açıklamalarında.
Anadolu’nun göbeğinde olmalı..
Hava yolu mutlaka olmalı.
Karayolu kavşağı olmalı.
Demiryolu ağı güçlü olmalı.
Limandan uzak olmalı.

PROJE İLİMİZ İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTANDIR
Bir iki madde ben ilave edeyim. Sakin Bir şehir olmalı. Terör korkusu yaşanmamalı. Tarımsal anlamda öne çıkan il veya iller olmalı. Genç nüfus fazla olmalı. İnsanları çalışkan olmalı. Tarihi, kültürel değerleri ve sağlık konusunda yatırımları olan bir yer olmalı.
İşte bu yüzden bu proje ilimiz için biçilmiş kaftandır.
Afyon işte bu yüzden önemli.
Afyon başına talih kuşu konar mı?
Ne dersiniz?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır