passo
Zaferin 100.yılında yağlı güreş heyecanı

Zaferin 100.yılında yağlı güreş heyecanı

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda geçen hafta programda gündeme gelen Karaadilli Yağlı Güreşleri’nin yeniden hayata geçirilecek olmasının sevindirici olduğu belirtilerek Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti yönetimi ve Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’e teşekkür edildi.   “Güreşlerin başlaması için bir komisyon oluşturuldu” Geçen hafta Basın Odası programında Karaadilli Yağlı Güreşlerinin yeniden başlamasını konuştuklarını anımsatan Gazeteci İsmail Akar, “Konu medyada […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda geçen hafta programda gündeme gelen Karaadilli Yağlı Güreşleri’nin yeniden hayata geçirilecek olmasının sevindirici olduğu belirtilerek Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti yönetimi ve Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’e teşekkür edildi.

 

“Güreşlerin başlaması için bir komisyon oluşturuldu”

Geçen hafta Basın Odası programında Karaadilli Yağlı Güreşlerinin yeniden başlamasını konuştuklarını anımsatan Gazeteci İsmail Akar, “Konu medyada yer aldıktan sonra Valimiz Gökmen Çiçek bu projeyle ilgilendi. Güreşleri hayata geçirmek için spordan sorumlu Vali Yardımcısı Nurullah Kaya görevlendirildi. Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti de bu etkinlikte medya sponsoru olmayı karar kıldı. Sezer Küçükkurt, İsmail Akar, Canser Kuzu, Mehmet Abdioğlu, Polat Yılmaz ve Ahmet Tunca ile Güreş İl Temsilcisi de olan M.Emin Birliktir’den oluşan geçici bir komite oluştu. Bu komite Vali Yardımcısı  Nurullah Kaya’nın başkanlığında bir toplantı gerçekleştirdi. Salı günü Karaadilli’ye gidilecek, eskiden güreşlerin yapıldığı alan incelenecek. Belediye Başkanı ile görüşülecek. Büyük Zaferin 100. yılında bu güreşlerin yeniden başlaması çok sevindirici” diye konuştu.

 

“Milli sporumuz güreşe sahip çıkmamız lazım”

Karaadilli Yağlı Güreşleri’nin Kırkpınar’dan sonra ikinci önemli güreş müsabakası olduğunu söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Bu konu benim için çok önemli. Uzun süredir çeşitli mecralarda gündeme taşıdım. Şimdi hayata geçiriliyor olması beni çok mutlu etti. Günümüzde yağlı güreşler neredeyse unutuldu. Milli sporumuz güreşe sahip çıkmamız lazım. Nasıl okçuluk ayağa kaldırıldıysa güreşe de gereken önemin verilmesi lazım. Eskiden Karaadilli Yağlı Güreşleri Mayıs ayının sonlarına doğru yapılırdı. Karaadilli’deki güreş alanında yapılacak olan tadilat yetişmezse Zafer Haftası’nda yani Ağustos ayında yapılacak.Bir anlamda daha önce 2.Kırkpınar diye anılan Karaadilli yağlı güreşlerinin yeniden geleneksel hala gelmesini önemsiyorum.  Valimize,Vali Yardımcımıza  ve Gazeteciler Cemiyetimize çok teşekkür ederim” dedi.

 

“Devlet artık bu işin sahibidir”

Uzun yıllardır geleneği olan Karaadilli Yağlı Güreşlerinin  hayata geçirilmesinin sevindirici olduğunu söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Bu güreşler en son sanırım doksanlı yılların sonunda yapılmıştı. Yeniden yapılması için devletimiz irade koydu. Sayın Valimiz Gökmen Çiçek ve Vali Yardımcımız Nurullah Kaya’ya çok teşekkür ederiz. Zaferin başladığı topraklarda böylesi önemli bir sporun yeniden başlatılması gurur verici. Salı günü gidilip Karaadilli’de inceleme yapılacak. Uzun yıllardır güreşler yapılmadığı için güreş alanı zarar görmüş durumda. Buranın neredeyse yeniden yapılması lazım. Ama içimiz rahat. Devlet artık bu işin sahibidir. Güreşler bir kere yapılmamalı, her sene yapılmalı. Karaadilli Belediyesi ile Şuhuttaki kurumlar da paydaş olmalıdır” diye değerlendirmede bulundu.

 

“Gençleri spora yönlendirmeliyiz”

Karaadilli Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı zamanları hatırladığını ve o yıllarda basından takip ettiğini söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu konunun programımızda gündeme getirilmesi ve ardından hayata geçirilmesi beni sevindirdi. İlimizin sporla isminin anılması çok önemli. Tıpkı motokros yarışlarında olduğu gibi güreş müsabakaları da ilimizin tanıtımına katkı sunacaktır. Burada önemli bir noktayı da paylaşayım. Sporun her alanında Afyonlu gençlerin olması lazım.Yani Afyonlu sporcular da yetiştirmeliyiz. Gençleri spora yönlendirmeliyiz. İlimizde düzenlenen bir müsabakada ilimizden yetişmiş bir sporcunun olması bizlere ayrı bir gurur verir. İleride bu konudaki eksikliğin de tamamlanacağına inanıyorum. Yağlı güreşler ilimize hayırlı olsun” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır